Facebook Google+ Twitter

Afera podsłuchowa: Dyski wyłowione z Wisły nie do odczytania

Część zarejestrowanych rozmów z afery podsłuchowej została wrzucona do Wisły. Po kilku miesiącach prac specjalistów zajmujących się odtwarzaniem utraconych danych komputerowych, wiadomo już, że nie uda się poznać treści utopionych nagrań.

Wizualizacja tradycyjnego zamknięcia. http://panoptykon.org/wiadomosc/sluzby-przed-trybunalem / Fot. panoptykonTak zwana "afera podsłuchowa" zaistniała w związku z ujawnieniem nielegalnie rejestrowanych rozmów wielu wysoko postawionych osób, m.in. prezes NBP Marek Belka, b. minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i in. Potajemne nagrania miały miejsce od lipca 2013r. do czerwca 2014r. w warszawskich restauracjach, zaś proceder był realizacją zlecenia złożonego przez biznesmenów Marka Falentę i Krzysztofa Rybkę. Na nich wskazują podwykonawcy intratnego zamówienia, czyli kelnerzy zatrudnieni w lokalach, gdzie goszczono VIP-ów. Dodatkowa działalność w miejscu pracy przynosiła stały dochód.

Około kilkuset godzin podsłuchu zawierało treści, jakie przestraszyły Łukasza N. i Konrada L. Gwoli własnego spokoju, postanowili porzucić nagrania w Wiśle. Nurkom udało się odnaleźć utopione nośniki. Niestety, oficjalnie już wiadomo, że kilka miesięcy pracy specjalistów od odzyskiwania danych komputerowych okazało się daremne. Wcześniej dysk próbowali odczytać eksperci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Skandal z podsłuchami okazał się być największym tego rodzaju kryzysem dla polskiego rządu. Żądano dymisji szeregu podsłuchanych, składano wniosek o votum nieufności dla gabinetu Donalda Tuska, mówiono o destabilizacji państwa, szpiegostwie obcych państw. Ostatecznie rządzący dość sprawnie opanowali niebezpieczną sytuację. Skutki jakich można było spodziewać się w wyniku wybuchu afery zostały pozornie zażegnane. Wytłumienie przyciężkiego nastroju pomogło opinii publicznej przejść nad tym wszystkim do porządku dziennego.


źródło: RMF24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.