Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5364 miejsce

"Afera salezjańska" większa niż Amber Gold

Proceder finansowy rozwijał się "owocnie" trzy lata. Był ksiądz i jego koledzy, był dyrektor banku i bank, w którym "do woli" brano kredyty. Byli też w zgranej grupie biznesmeni. Zaciągnięto kilkadziesiąt kredytów na ponad 400 mln zł.

To jedna z największych afer finansowych ostatnich lat w Polsce. Grupa 12 oszustów "afery salezjańskiej", w tym czterech księży, kilku biznesmenów i dyrektor banku, działających trzy lata, doprowadziła do wyłudzenia i zagarnięcia pożyczek bankowych na łączną kwotę 418 milionów złotych. Ksiądz Ryszard M., były szef salezjańskiej fundacji w Lubinie, został skazany przez Sąd Okręgowy w Legnicy na 8 lat więzienia.

Główny oskarżony ks. Ryszard M., miał zarzuty prokuratorskie o wyłudzenie pożyczek na ogólną kwotę 418 milionów złotych. Oprócz księdza oskarżono i skazano cztery inne osoby, z grupy dwunastu oszustów, które brały udział w przestępczym procederze. To z całą pewnością jedna z największych afer finansowych w kraju - powiedziała po zakończeniu śledztwa Krystyna Zarzecka, prokurator z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, która całą sprawę badała przez kilka lat od 2003 roku. Proceder oszustwa finansowego rozkwitał w latach 1999-2001.

Całej 12-osobowej grupie, która zasiadła na ławie oskarżonych, prokuratura zarzuciła przynależność do "zorganizowanej grupy przestępczej", która miała na celu popełnianie "oszustw wielkiej wartości", na szkodę legnickiego banku oraz przestępstwa przeciwko "dokumentom i obrotowi gospodarczemu". Ponadto wrocławska prokuratura zarzuciła wszystkim z grupy, wyłudzenia kredytów lub pomoc w ich wyłudzeniu, a niektórym również udaremnianie egzekucji długów wobec banku.

Sąd Okręgowy w Legnicy, poza ks. Ryszardem M., wymierzył kary czterech lat bezwzględnego więzienia dla Marka F. i Grzegorza S. Sędzia Jan Ryszard Nowak, prowadzący rozprawę, nie miał wątpliwości w przypadku tych dwóch oskarżonych, że zgromadzone przez prokuraturę i potwierdzone przez sądem dowody, wskazują jednoznacznie na popełnienie zarzucanych im czynów. Liczba kredytów jest ogromna - podkreślił sędzia w sentencji wyroku – podaje serwis wp.pl.

Kolejne dwie osoby zostały skazane na kary więzienia w zawieszeniu. Jan N. otrzymał karę dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, a Waldemar K. - półtora roku w zawieszeniu na cztery lata. Żaden z oskarżonych nie stawił się na sali sądowej na czas ogłoszenia wyroku.

Ponadto sąd legnicki uniewinnił siedem osób: Franciszka K., Stanisława G., Mirosława M., Władysława K., Sylwestra K., Ryszarda Cz., Lesława K. Sędzia Jan Ryszard Nowak uznał, że nie ma wystarczających dowodów na to, że oskarżeni przez prokuraturę wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani E. Szychlińska pisze ,,Będąc na wakacjach w Chorwacji na ich satelicie była TV Polonia i Trwam. A gdzie TVP 1 ?"

Z całym szacunkiem, ale Chorwacja nie ma swojego satelity,swoje kanały tv nadaje z satelity Hod Bird,gdzie również nadaje TVP z transpondera C+.Chorwacka tv również koduje sygnał satelitarny,ma jednak niekodowane okienka,których TVP nie posiada.Natomiast TV Trwam nadaje z satelity Astra 2 C. Pozdrowienia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrzesień 2012 - oglądalność TV Trawm średnio 4,6 tysiąca widzów / godzinę .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Kamiński , Pan pewnie pływa w wodzie święconej i dlatego jest niegrzeczny . Nie mam w zwyczaju obrażać internautów i tym się różnimy .
Własne zdanie mogę mieć bez pływania w czymkolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szychlińska wyspecjalizowała się Pani w pływaniu w brudnej wodzie. Jak ma się mózg wyprany w mętnej wodzie przekazu mediów głównego nurtu , to wyrażanie oburzenie jest zasadne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Salezjanie , redemptoryści , komisja majątkowa . Państwo w państwie. Tyle mają za uszami a Rydzyk dziś w Gdańsku znowu jątrzy . Czy ten multipleks jest wart podziałów , skłócania , wyzywania [ nie szczędził obelg na media " mętne "]
Będąc na wakacjach w Chorwacji na ich satelicie była TV Polonia i Trwam. A gdzie TVP 1 ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytują i pożerają domy moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [ Marek Ewangelista

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.