Facebook Google+ Twitter

Afera solna. Czy zostaliśmy otruci?

Dowiedzieliśmy się ostatnio, że pięciu groźnych aferzystów sprzedawało bez skrupułów sól przemysłową do celów spożywczych. Cały proceder trwał około dziesięciu lat.

Skażenie żywności, jakiego przy okazji dokonano, zagroziło naszemu zdrowiu. Dziennikarze doszukują się substancji rakotwórczych i zawierających siarkę, oczywiście nie czyniąc żadnych chemicznych analiz. Warto jednak uprzytomnić sobie, że jeszcze kilkanaście lat temu taka sól była dopuszczona do spożycia, a i obowiązujące normy nie wskazują na konieczność głębszej analizy tego, czym solimy.

Przez wieki używaliśmy soli nieprzetwarzanej
Używaliśmy soli naturalnej, wydobywanej z głębi ziemi. Albo przez ten czas zdążyliśmy się przyzwyczaić, albo zdążyliśmy się uodpornić. Albo jedno i drugie. Może w tym czasie słabsze i co wrażliwsze jednostki rozstawały się ze światem? A może po prostu sól "przemysłowa" nie jest szkodliwa, gdy jest używana w sposób umiarkowany.

Czy zatem zostaliśmy otruci?
Czy spożywanie soli nazwanej umownie przemysłową, niewzbogaconej jodem, odbiło się na naszym zdrowiu? A może odbije się na nim w nieokreślonej przyszłości? W przeciwieństwie do mediów szukających sensacji w straszeniu publiczności, śmiem wątpić.

Sprawa, która mnie nurtuje tym głębiej, im głośniej artykułowane jest zagrożenie
- to dopuszczenie czegokolwiek do spożycia. Czy rzeczywiście wystarczy odpowiednio oznaczyć i opisać produkt, by był dopuszczony do jedzenia? Czy cała machina Sanepidu skupia się na czystości kafelków w halach produkcyjnych?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ekspertyzy są pozytywne dla naszego zdrowia, t.zn. będziemy żyć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, przekręt byłby, gdyby oszukano fiskusa. A w tym przypadku podatki najprawdopodobniej zapłacono.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, ja widzę tutaj problem. Jeżeli nie była skażona, to i tak na różnicy ceny zrobiono ogromny przekręt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie, nie tak znowu dawno, Tusk stwierdził, że abonament jest niepotrzebny - do dziś TVP nie może się pozbierać. Zauważalna reakcja na te słowa, to spadek wpływów w wysokości ponad 100 milionów złotych. Jaki jest koszt odwracania uwagi społeczeństwa od naprawdę istotnych spraw? Póki co Czesi straszą. Ale to przecież tylko margines strat materialnych i niematerialnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, jest wiele spraw ważniejszych jak zwykle przykrywanych błahostkami. Nie wszyscy chcą je widzieć. Tak było i będzie. Wielu powtarzało mi i dalej powtarza: "Daj sobie na luz." Ja robię to, co uważam... :) Z emeryturami też jest nieciekawie, bo już wiadomo, że nie wszyscy dostaną po tyle samo. Zbieram dane, nawet tylko dla siebie i tylko dla satysfakcji posiadania wiedzy jak jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny/-a levy
Autor zwraca uwagę na inne śmieci, na które nikt nie zwraca uwagi zaprzątniety solą - która jak ptasia grypa szkody czyni medialne a niszczy zdrowy rozsadek. Czy ma to cokolwiek wspólnego z ciepłą kołdra i komunizmem? Z pewnością ma tyle co i ta ciepła kołdra z levym/-ą sadząc po trzęsącym się komentarzu i drżącej szturmówce w drugiej dłoni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 02.03.2012 11:35

Autor, płaczek i malkontent, pyta :
''Czy zatrzymani nie płacili podatków? Czy działali w szarej strefie? A może chodzi o straty konkurencji?''

Pewnie płacili podatki ( mafia też płaci aby wyprać pieniądze). Działi w szarej strefie, bo prowadzili nieuczciwy biznes. Przyczynili się do strat UCZCIWEJ konkurencji, chociażby sprzedając w konkurencyjnych cenach, lub zarabiając niewspółmiernie więcej, co się przekładało, np. na możliwości reklamy i lobbingu.

Autorze, czy wytkniesz kiedykolwiek nos spod ciepłej komunistycznie opiekuńczo pachnącej pościeli?
Czy przetrzesz okulary i zobaczysz, że ten świat ciebie prawie nie zauważa, więc nie ma potrzeby robić, akurat ciebie w wała?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zauważ, Ryszardzie, jak za to przycichły społeczne konsultacje w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Afera solna jest przykładem robienia z igły, wideł! Można też powiedzieć o robieniu ludziom wody z mózgów i to jest prawdziwe zatruwanie. A przecież można tylko wdrożyć programy naprawcze... Podobnie jak opracowywane są programy naprawcze np. w szkołach uzyskujących niezadawalające wyniki w nauce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.