Facebook Google+ Twitter

Afera solna. Kontrole sanitarne i weterynaryjne w zakładach

Jak wynika z dotychczas zebranych informacji, miesiącami sprzedawano firmom spożywczym, niemal wszystkich branż, sól przemysłową jako spożywczą. Stosowano ją obficie w procesie produkcji.

Po ujawnieniu przez dziennikarzy TVN, procederu trzech firm, które przez blisko 10 lat sprzedawały sól przeznaczoną m.in. do zimowego utrzymania dróg, jako produkt spożywczy, rozpoczęła się awantura w mediach, a stosowne instytucje podjęły działania dochodzeniowe. Pięć osób, podejrzanych w sprawie o aferę solną, trafiło do aresztu.

Toksykolog Justyna Klimkiewicz, objaśniając w TVN24 objawy i skutki spożywania soli przemysłowej zamiast spożywczej, zwróciła uwagę przede wszystkim na to, że jest ona zanieczyszczona, np. dioksynami. Dlatego sól przemysłowa może być groźna dla zdrowia i powodować częstsze powstawanie nowotworów.

Pani toksykolog Klimkiewicz wyjaśniła, że dioksyny nie wywołują ostrego zatrucia, ale po kilku, kilkunastu latach "może dochodzić do częstszego powstawania nowotworów". Zastrzegła, że substancje te są bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży, a konkretnie dla płodu. Mogą powodować poronienia i wady wrodzone dziecka. Zastrzegła, że jeśli sól przemysłowa nie jest zanieczyszczona, to mimo różnicy w składzie z solą spożywczą, nie jest toksyczna.

Ujawniła także, że sól przemysłowa zawiera siarczan sodu. Powinno go być w stężeniu do 4 procent. Takie stężenie nie jest dla ludzi toksyczne. Siarczan sodu używany jest w kosmetyce i przemyśle spożywczym - powiedziała Justyna Klimkiewicz. Dodała jednak istotne wyjaśnienie: "Jeśli jest go więcej, to objawy, które może mieć osoba spożywająca tę sól, to podrażnienie żołądka, nudności, biegunka".

W całym kraju ruszyły kontrole weterynaryjne i sanitarne firm, które używają dużo soli oraz zakładów mięsnych, przetwórstwa mięsnego, mleczarskich i rybnych. Wiadomo, bowiem, że sól przemysłowa trafiała nie tylko do przemysłu mięsnego, ale i do mleczarskiego i rybnego. Od poniedziałku 27 lutego, decyzją Głównego Lekarza Weterynarii, podjęto przegląd zapasów magazynowych soli lub mieszanek "peklosoli" oraz sprawdzanie dostawców i producentów tego produktu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Piotrze, to kiedy się Pan wybiera do więzienia? Skoro tam jest lepiej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto. Wcześniejsze kontrole wykazywały zwykle sytuację normie lub kamuflowały stwierdzone nieprawidłowości. Można o tym czytać w Google.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Afera dzisiaj, a co wykazywały wcześniejsze kontrole ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięć lat w nagrodę! Ponieważ w więzieniu jest kilkakrotnie lepiej niż warunki przeciętnego, uczciwego obywatela!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięć lat za tysiące kalekich narodzonych dzieci?! To chyba żart?! A po drugie. Jak państwo chce egzekwować i być pewne, że kontrole będą skuteczne?! Skoro przez dziesiątki lat urzędnik był od wyciszania spraw a nie od kompetencji?! Skoro przez dziesiątki lat urzędnik był pieszczony przez naród łapówkami?! "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci." Może wykryją 1% tych przestępstw?! "Karawana jedzie dalej."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.