Facebook Google+ Twitter

Afera stoczniowa: Zawiadomienie wpłynęło do prokuratury

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-10 17:15

Do prokuratury wpłynęły zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z tak zwaną aferą stoczniową - potwierdził prokurator krajowy Edward Zalewski. Materiały w tej sprawie przesłał śledczym szef kancelarii premiera Tomasz Arabski.

Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy państwowych przy sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Kolejne jest związane z szefem CBA Mariuszem Kamińskim. Zdaniem Arabskiego, Kamiński posiadał materiały pozwalające na wszczęcie postępowania karnego w sprawie stoczni, ale nie przekazał ich Prokuratorowi Generalnemu.

Jak powiedział dziennikarzom Zalewski - materiały w tej sprawie opatrzone są klauzulą ściśle tajne, więc jakiekolwiek informowanie o nich mogłoby narazić na zarzut ujawniania treści stanowiących tajemnicę państwową. Prokurator krajowy określił je jedynie mianem informacji analitycznych o sprzedaży majątku stoczni.

Poszerzony materiał analityczny został przekazany premierowi, prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu. Edward Zalewski zaznaczył, że szef CBA jest uprawniony do przekazywania organom władzy publicznej takich informacji, ale szef Kancelarii Premiera doszedł do wniosku, że w tej analizie są materiały wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa i dlatego skierował sprawę do prokuratury w tych dwóch kwestiach.

Sprawę przekazano już prokuraturze okręgowej w Warszawie. Śledczy prowadzący ma teraz ocenić, czy szef CBA powinien stwierdzić, że przesyłał materiały, które mogły świadczyć o popełnieniu przestępstwa. Jak zaznaczył Zalewski - rozstrzygnięcie tej kwestii ma nastąpić jak najszybciej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.