Facebook Google+ Twitter

Afera wizowa w polskim konsulacie w Łucku

W łuckim konsulacie na Ukrainie wybuchła afera wizowa. Media pisały wcześniej, że konsulowie wydawali wizy prostytutkom. Po zbadaniu doniesień o nieprawidłowościach przy wydawaniu wiz, MSZ odwołał wczoraj cały personel polskiego konsulatu w Łucku.

 / Fot. Promek/domena publ.Po tym jak wybuchła łucka afera wizowa w naszym konsulacie, wzięła się za sprawę Prokuratura Apelacyjna w Katowicach, która potwierdza powstałe "nieprawidłowości przy wydawaniu wiz w polskim konsulacie w Łucku na Ukrainie" i stawia zarzuty pięciu podejrzanym. Prokurator Bożena Jaworek-Kaziród z katowickiej Prokuratury Apelacyjnej mówi, że chodzi o wydawanie wiz wjazdowych na teren Unii Europejskiej.

Jednak pani prokurator, nie chciała ujawnić dziennikarzom, kim są osoby podejrzane. Nie chciała, bo sprawa - według śledczych - jest wciąż rozwojowa. Z informacji niepotwierdzonych wynika, że chodzi nie tylko o jedną polską placówkę konsularną. Prokurator Bożena Jaworek-Kaziród nie chciała podać o tym szczegółów.

Tymczasem - jak donosi Polskie Radio - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało cały personel polskiego konsulatu w Łucku, wraz z konsulem generalnym. Pracownicy tego konsulatu mieli uznaniowo wydawać wizy pewnym grupom interesantów i nie prowadzili nadzoru "nad działalnością outsourcingowego punktu wizowego". Kontrola MSZ skierowana na miejsce potwierdziła to, jak również wykazała, że firma zewnętrzna, która przyjmowała wnioski wizowe, tworzyła tzw. "sztuczną kolejkę".

"Nielegalne wydawanie wiz"

We wcześniejszych doniesieniach mediów czytaliśmy, że placówka łucka "nielegalnie wydawała wizy prostytutkom". Kontrolę MSZ zakończono we czwartek, 9 sierpnia 2012, a decyzje personalne zapadały także jeszcze w piątek rano.

Rzecznik MSZ, Marcin Bosacki poinformował, że kierownik wydziału wizowego - po odwołaniu do Polski - został w trybie natychmiastowym zwolniony ze służby zagranicznej. Natomiast pozostali konsulowie, ponieważ "byli pracownikami kontraktowymi, w związku z tym odwołanie ich do Polski skutkuje tym, że automatycznie przestają pracować w MSZ" - czytamy w serwisie Gazeta.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

głos z Szucha
  • głos z Szucha
  • 11.08.2012 14:51

Konsulat w Kolonii to chca sprzedac. A ty funkcjonariuszu Pedro nie badz taki za madry -- nie mac ludziom w głowach. A tą konsul to maja wywalic, bo sie sprzedazy wartosciowego budynku sprzeciwiala. Czekaja tylko az sprawa przycichnie. UBEKI NIE TYLKO KRECA W ŁUCKU, ale we wszystkich placowkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Don Pedro
  • Don Pedro
  • 11.08.2012 00:27

Ktoś pozwolił pisać o MSZ i to takie brzydkie rzeczy? Bo to konsulat na Ukrainie, to dlatego? Czym się różni konsulat w Łucku od np. Konsulatu Generalnego w Kolonii (Niemcy)? Niczym. Tych w Łucku złapano, odwołano cały personel, a ci z Kolonii z faworytką min Sikorskiego i podrabianego "profesora" Bartoszewskiego czyli Jolantą Różą Kozłowską czekają na swoją kolej. Kiedyś ktoś ich złapie, przyjdzie czas polowania na zwierzynę pod ochroną, będzie dożynanie watahy za zgodą i bez zgody min Sikorskiego. Gdyby już dziś wpuścić tam CBA i inne służby, to wspomniana pani konsul byłaby już odwołana, zarzuty postawione, a sąd zastanawiałby się nad wysokością wyroku i to nie tylko dla niej ale tez jej zastępcy Piotra Piotrowskiego, księgowej Urszuli Gruszeckiej i jej męża Jacka Waldemara Gruszeckiego. Za co? To byłaby gruba sprawa, ale jest ochrona na najwyższym szczeblu, żadne służby tam bez specjalnej zgody nie wejdą. Do czasu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
razSierpem razMłotem
  • razSierpem razMłotem
  • 10.08.2012 21:17

++ ale to w Polsce możliwe, jesli lemingi utrzymuja takiego Owsiaka ++ CARITAS w Polsce zbiera i rozdaje 20 razy większą kwotę niż oddaje szpitalom Owsiak. Przy tym Owsiak jest 10 razy kosztowniejszy niż CARITAS. To jest do sprawdzenia. A TAK PATRZĄC SZERZEJ to widzę to tak: PO = mafia = lemingi, które im służą, no i potem takie historie: BANKRUCTWA, parabanki, ciemnota umysłowa młodych z licencjatami = jesteśmy siłą roboczą Europy i w politycznym szachu Rosji i Niemiec. POLECAM: NIEZALEZNA.PL i WPOLITYCE.PL

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 10.08.2012 19:47

Ubole w konsulacie mieli się dobrze, lepiej jak za komuny! Gdyby nie Gazeta Polska tego nie wywąchała, to by to g..... trwało nadal. To dziennikarze mają tropić władzę ? A gdzie policja i inne służby?

Radziu dopiero zrobił szum ,jak już to Gazeta Polska nagłośniła ... inaczej ten syf trwał by nadal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.