Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afera wokół miejsca na multipleksie. KRRiT nierówno traktowała nadawców?

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Siedziba KRRiT
Siedziba KRRiT Mzungu/wikimedia/CC-BY-3.0
Rodzi się coraz więcej wątpliwości wokół koncesji na pierwszy multipleks i odmowy TV Trwam miejsca na nim. Z ujawnionego przez NIK raportu z kontroli wynika, że KRRiT trzem spółkom - koncesjonariuszom udzieliła większego bonusu niż ten, o który występowały. Jednocześnie posłowie PO, SLD i Ruchu Palikota na Komisji Kontroli Państwowej zablokowali debatę na ten temat.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmawiając TV Trwam miejsca na pierwszym multipleksie argumentowała to słabą kondycją ekonomiczną spółki Lux Veritas. Tymczasem NIK w raporcie z kontroli budżetowej w KRRiT stwierdziła, że trzem spółkom, koncesjonariuszom multipleksu (MUX-1) bezprawnie rozłożono opłatę koncesyjną na wieloletnie raty i to w ilości większej niż same spółki chciały.

Spółka STAVKA występowała o rozłożenie opłaty koncesyjnej na 36 rat, Rada rozłożyłą ją na 114 rat. Eska TV chciała 36 rat, otrzymała 93 raty, Lemon Records wnioskował o 10 rat, Rada rozłożyła płatność na 114 rat. Należy dodać, że przepisy nie przewidują rozkładania opłaty koncesyjnej na raty. Do budżetu nie wpłynęło w ten sposób 30 mln zł.

Kolejna spółka ATM nie rozpoczęła nadawania, nie zapłaciła za koncesję, a prowadzone wobec niej postępowanie o cofnięcie koncesji zostało umorzone. KRRiT argumentowała to dostosowaniem przez ATM ramówki do wymogów koncesji. W uzasadnieniu decyzji o rozłożeniu koncesjonariuszom opłat na wieloletnie raty Rada podaje jeden argument, trudną sytuację finansową spółek.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kontroli Państwowej posłowie opozycji chcieli omówić ustalenia NIK, ale na wniosek wiceprzewodniczącej Teresy Piotrowskiej (PO), Julii Pitery (PO), przy wsparciu posłów z SLD i Ruchu Palikota, punkt obrad dotyczący informacji NIK z kontroli KRRiT został z porządku obrad zdjęty.

Posłowie z PiS i SP nie kryli oburzenia, informuje www.naszdziennik.pl. Poseł Małecki (PiS) stwierdził, że jest to celowe blokowanie debaty, by prawda nie ujrzała światła dziennego. Stwierdził też, że z ujawnionych faktów można wyciągnąć wniosek, iż KRRiT nadawców MUX-1 brała z "łapanki", by nie dopuścić do niego TV Trwam. Mariusz Błaszczak z PiS powiedział, że jeśli spółek nie było stać na opłatę koncesyjną to nie powinny otrzymać koncesji, a poseł Jaworski (PiS) dodał, że Teresa Piotrowska chroni osoby, które naraziły państwo na straty. Beata Kempa (SP) chciała wyjaśnień czy przewodniczący KRRiT Jan Dworak wydając decyzję o rozłożeniu opłaty koncesyjnej na raty otrzymał wszystkie niezbędne dokumenty.

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że posłowie PiS wznowią prace nad projektem uchwały sejmowej o przeprowadzeniu kompleksowej kontroli w KRRiT. Posłowie opozycji twierdzą, że sprawa przyznania koncesji na MUX-1 i odmowy koncesji dla TV Trwam to afera, która może przerosnąć aferę Rywina.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto