Facebook Google+ Twitter

Afera z mapami wojskowymi, 54 miliony złotych strat dla budżetu

Nawet 54 miliony złotych mógł stracić budżet państwa na ustawianych przetargach na wykonanie map wojskowych - donosi TVN24.

tvn24.pl / Fot. screenKonieczność zmiany map wojskowych oraz dostosowania ich do wyznaczonych standardów pojawiła się wraz z wejściem Polski do NATO. W tym celu wojsko rozpisało przetargi. Wyłonione w nich zostały wyłonione cywilne firmy.

Jak donosi TVN24, w wyłonionych spółkach zasiadali członkowie rodzin wojskowych, którzy zlecali wykonanie map.

Spółki te nie wykonywały zlecenia. Przekazywały wykonanie pracy wojsku. Wojskowi sami wykonywali więc mapy, mimo że pieniądze przepływały przez wybrane w przetargach spółki.

Schemat przepływu pieniędzy był nastepujący: największą część sumy pieniędzy zatrzymywał wojskowy, który zlecał sporządzenie map. Kolejna część pieniędzy trafiała do członków jego rodziny. Restza do szeregowców, którzy - w ramach godzin swojej pracy przygotowywali mapy.

- Spółki, które wygrywały przetargi, nie posiadały ani sił, ani środków na wytworzenie tych produktów - powiedział TVN24 płk Tadeusz Cieśla, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - W związku z tym, korzystały z usług wojska na podstawie umów o dzieło - wyjaśnia.

Poznańska prokuratura postawiła dotychczas zarzuty 17 osobom. Wśród zamieszanych w sprawę są wojskowi, cywile oraz pracownicy Sztabu Generalnego.

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.