Facebook Google+ Twitter

Afganistan. Atak na polski patrol. Dwaj żołnierze ranni

W trakcie patrolowania jednej z dróg wschodniej części prowincji Ghazni, grupa polskich pojazdów dostała się pod ogień rebeliantów. Do rannych żołnierzy natychmiast skierowano śmigłowce medyczne. Nie ma zagrożenia dla ich życia.

Uroczyste powitanie powracających do kraju żołnierzy VII zmiany PKW Afganistan. / Fot. PAP/Paweł SupernakDo ataku doszło w piątek, 19 listopada około południa we wschodniej części prowincji Ghazni. Polski patrol VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, składającego się głównie z żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, miał za zadanie oczyszczenie jednej z dróg z przydrożnych ładunków wybuchowych.

Polacy w ten sposób chcą zapewnić Afgańczykom bezpieczeństwo i swobodę poruszania się po okolicy. To rutynowe czynności. Wówczas to żołnierze zostali przez rebeliantów ostrzelani ogniem z granatników przeciwpancernych. Raniono dwóch żołnierzy.

- Natychmiast na miejsce zdarzenia wysłano śmigłowce ewakuacji medycznej typu „Medevac” Ranni znajdują się obecnie w szpitalu w Ghazni (stolica prowincji – przyp. red.). Lekarze ich stan określają jako stabilny i nie ma zagrożenia dla ich życia – poinformował Wiadomosci24.pl, szef sztabu Sekcji Informacji Prasowej PKW, kpt. Dariusz Kudlewski.

Zaznaczył również, że w takim przypadku nie podaje się do ogólnej wiadomości przynależności rannych do macierzystych jednostek w kraju. Ten zapis przyjęty jest we wszystkich stacjonujących tu siłach wojskowych. Rodziny żołnierzy w kraju zostały już poinformowane o tym incydencie.

Przypomnijmy, że 28 października, o czym informowały Wiadomości24.pl, również zostało rannych,tym razem, trzech żołnierzy w wyniku eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego pod Rosomakiem.

Lubuszanie z „Czarnej Dywizji” swoją misję w prowincji Ghazni rozpoczęli 28 października br. Trzon, bo około 60 procent składu osobowego – to żołnierze
10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Dowódcą VIII zmiany jest gen. brygady, 49-letni Andrzej Reudowicz, będący równocześnie dowódcą 10BKPanc.

Polacy mogą już teraz przypisać na siebie kilka sukcesów. Nie tak dawno, jak specjalnie dla W24 relacjonował szef sekcji prasowej, żołnierze podczas jednej z operacji – aresztowali, bardzo ważnego dla przywódców rebeliantów – reprezentanta. Zatrzymany to czołowa postać z tzw. „gabinetu cieni”, stworzonego przez talibów specjalnie dla prowincji Ghazni. To on osobiście kierował siłami terrorystów w kilku dystryktach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

No oby Panie Zbigniewie jak najszybciej zniknęła potrzeba pisania takich tekstów :) Konflikt jest o tyle bezsensowny, że Amerykanie bez żadnych podstaw weszli tam z butami i próbują na siłę forsować wygodną dla siebie władzę. Niech spróbują znowu w Somalii zaprowadzić porządek, to wtedy zobaczymy czy dalej będą tacy cwani :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Tomasz Osuch
  • @Tomasz Osuch
  • 20.11.2010 18:22

Szczególnie ten prezydent miał rację,który wysłał WP na te wątpliwą,z punktu widzenia interesów Polski, wojnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieliśmy opuścić Afganistan w przyszłym roku, no ale cóż zrobić..? Prezydent ma zawsze rację. Poczekamy 3 lata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako autor tekstu, nie powinienen tu, p. Wojciechu, absolutnie zabierać głosu. To kolejny mój tekst o Afganie. Toteż: "kiedy nasi politycy..." - nie wiem, kiedy przejrzą na oczy. Chciałbym, by to nastąpiło natychmiast. Bo jeżeli nie, to znów będą takie teksty powstawać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe kiedy nasi politycy przejrzą na oczy i dojdą do wniosku, że podlizywanie się USA przynosi nam tylko same straty. W ogóle nie powinno nas być w Afganie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.