Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18041 miejsce

Afganistan. Bezzałogowe samoloty będą strzec bezpieczeństwa Polaków

Trwa przerzut żołnierzy „Czarnej Dywizji” do Afganistanu w ramach VIII zmiany. Sztabowcy wojskowi uważają, że to będzie najlepszy z dotychczasowych kontyngentów. W ślad za nimi trafiają bezzałogowe izraelskie samoloty.

 / Fot. Wikimedia CommonsWyruszają z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (Lubuskie) na wrocławskie lotnisko, a stamtąd do Afganistanu. W sumie 1,6 tys. żołnierzy. - Zabieram ze sobą połowę brygady, w tym 40 kobiet – powiedział dowódca VIII zmiany, generał brygady Andrzej Reudowicz, będący jednocześnie szefem 10. BKP.

Cała operacja przerzutu potrwa do połowy listopada

Dowódca Wojsk Lądowych generał Zbigniew Głowienka jest pod wrażeniem umiejętności, jakie reprezentują żołnierze ze Świętoszowa. - Jest to jedna z najlepszych brygad, dotychczas takiej nie było – wyjawił na antenie zielonogórskiego Radia Zachód. - Ponadto ich dowódca, który jedzie na zmianę kontyngentu ma bogate doświadczenie zarówno w pełnieniu służby poza granicami kraju, a także u nas. Przeszedł różne stanowiska dowódczo-sztabowe. Uważam, że będzie to najlepszy kontyngent, jaki był do tej pory.

W Afganistanie spędzą pół roku

Część żołnierzy wejdzie w skład plutonu ochrony PRT – Zespołu Odbudowy Prowincji Ghazni. Głównym zadaniem amerykańsko-polskiego zespołu Provincial Reconstruction Team jest „podnoszenie poziomu i jakości życia, a przede wszystkim umożliwienie dalszego rozwoju politycznego, społecznego i gospodarczego regionu po zakończeniu misji Sił Koalicyjnych” (cytat za Biuletynem Obrony Narodowej).

Czesław Piątas, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej zdradza, że pierwsze dni Lubuszan w Afganistanie upłyną na aklimatyzacji i przejmowaniu obowiązków od kolegów z VII zmiany. - Wszystko jest w określonym czasie – mówi w Radiu Zachód. - Zostaną dokładnie poinstruowani, co, gdzie, kiedy i w jaki sposób dotychczas się to robiło. A następnie zluzują kolegów ze miany i przystąpią do wykonywania swoich obowiązków.

Na dniach do polskich żołnierzy dotrą pierwsze dwa bezzałogowe samoloty izraelskie wraz ze stacjami obsługi. Mają poprawić przede wszystkim bezpieczeństwo „misjonarzy”, jak popularnie określa się tu Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Po pewnym czasie, kiedy opadły emocje, konieczne jest z mojej strony skomentowanie insynuacji red. Karoliny Kamińskiej o mojej „rzetelności dziennikarskiej”. Spróbowałem zanalizować teksty red. Kamińskiej z „Raportu z Afganistanu”, które są, co podaje p. Kamińska” jej autorstwa, a niejaki Jelinek je wykorzystuje. To kłamstwo. Podaję tu jedynie treść swojej opinii do kierownictwa Radia Zachód: Nie można dalej milczeć. To niebywały skandal, co wyczynia p. red. Kamińska. Łamie wszelkie przyzwoite zasady profesji dziennikarskiej, co powinno eliminować p. Kamińską z wykonywania tego zawodu. I, aby nie być gołosłownym. Przykład obecny: „Trudna służba na patrolu” - autorem tekstu (reportażu) jest kpt. Artur Pinkowski! (kontakt: pio.pkwafgg@wp.pl, Sekcja Informacji Prasowej PKW Afganistan, Ghazni, szef kpt. Dariusz Kudlewski). Identyczny tekst otrzymałem do wykorzystania. Red. Kamińska słowo w słowo przetransportowała i podpisała to swoim nazwiskiem. Takich procederów jest mnóstwo w „Raporcie z Afganistanu”, są to w większości materiały (także zdjęcia) wspomnianej sekcji i dostępne na stronie: http://www.isaf.wp.mil.pl/. (np. kolejny tekst „Prowincja Ghazni wita”). Mało tego. Red. Kamińska podpisuje się bezceremonialnie pod autorskimi tekstami PAP (np. „Prezydent przedłużył misję o pół roku”). To jedynie przykłady pierwsze spod reki. Obrzydliwością jest to, że p. Kamińska za czyjąś prace pobiera wynagrodzenie! Oczekuję od kierownictwa Radia Zachód stosownego stanowiska, także o rzetelności dziennikarskiej i etyce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Kamińska
  • Karolina Kamińska
  • 19.10.2010 22:32

Redaktor Jelinek - przy "zbieraniu informacji" - ograniczył się do lektury strony internetowej www.zachod.pl, a dokładnie zakładki "Raport z Afganistanu". Czy to ładnie wykorzystywać cudzą pracę dziennikarską i podpisywać jako swoją?

http://www.zachod.pl/wpisy/radio-zachod/wojsko/

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcu. Myślałem, że kontyngent w Afganistanie już nigdy nie doczeka się wspomnanych w artykule samolotów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.