Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Część talibów pójdzie do urn?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-27 21:15

Część afgańskich talibów zamierza wziąć udział w zaplanowanych na sierpień wyborach. Tak twierdzą eksperci oraz źródła wywiadowcze, na które powołują się media w Kabulu.

Według specjalistów, rebelianci zdają sobie sprawę z tego, że są za słabi, by pokonać wojska NATO. Będą więc usiłowali zdobyć oficjalną władzę w południowych prowincjach, nad którymi już teraz sprawują faktyczną kontrolę.

Zdaniem analityków, właśnie dlatego rebelianci nie będą przeszkadzali w organizacji wyborów. A afgańska komisja wyborcza nie może odmówić zarejestrowania kandydata tylko dlatego, że należy on do ruchu talibów.

Potwierdza to rzecznik komisji Noor Mohammad Noor. Podkreśla, że talibowie nie mają własnych mundurów. Na pierwszy rzut oka nie da się powiedzieć, kto jest talibem, a kto nie. Odmówić rejestracji kandydata można tylko ze względów formalnych, a nie dlatego, że ktoś ma takie czy inne poglądy.

Afgańska konstytucja daje prawo startu każdemu dorosłemu obywatelowi Afganistanu.
Część ekspertów twierdzi, że jeśli w najmniej bezpiecznych miejscach Afganistanu uda się zorganizować wybory, to talibowie mogą liczyć nawet na milion głosów.

Inni specjaliści przekonują tymczasem, że poparcie dla rebeliantów jest bardzo niskie, bo Afgańczycy sprzeciwiają się organizowanym przez partyzantom zamachom, w których giną cywile.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.