Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Karzai potępia zarzuty Unii Europejskiej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-16 20:37

Sztab wyborczy prezydenta Afganistanu Hamada Karzaja, określił oskarżenia unijnych obserwatorów dotyczące wyborczych fałszerstw jako nieodpowiedzialne.

Prawdopodobnie to Karzai wygra wybory prezydenckie w Afganistanie, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hamid_Karzai_2006-09-26.jpg / Fot. Wikimedia CommonsWedług unijnych obserwatorów prawie 1,5 miliona głosów oddanych w Afganistanie w sierpniowych wyborach prezydenckich należy uznać za nieważne. Prawie trzy czwarte z nich oddane zostały na Hamida Karzaja.

Według wstępnych, niepełnych wyników podawanych przez afgańską Komisję Wyborczą, dotychczasowy prezydent Karzai uzyskał 54,3 proc. poparcia, z kolei jego główny rywal Abdullah
Abdullah 28,1 proc. W efekcie wynik taki oznaczałby, że nie potrzebna byłaby druga tura wyborów, co dałoby zwycięstwo Karazjowi.

Ostro na oskarżenia unijnych obserwatorów zareagował sztab wyborczy Karzaja. W specjalnym oświadczeniu stwierdzono, że "podawana przez szefa unijnej misji liczba podejrzanych głosów jest stronnicza, nieodpowiedzialna i sprzeczna z afgańską konstytucją". Dodano również, że obserwatorzy powinni odsyłać swoje "odkrycia" do Niezależnej Komisji Wyborczej lub Komisji Skarg Wyborczych.

"Wierzymy, że jedyną drogą do osiągnięcia legalnych rezultatów obecnego procesu jest pozwolenie legalnym instytucjom na jego dokończenie bez wtrącania się w ich sprawy" czytamy we wniosku sztabu wyborczego Karzaja.

Według Dymitra Ioannou z unijnej misji obserwatorów, prawie 1,1 miliona podejrzanych głosów oddanych zostało na Hamida Karzaja, a 300 000 tysięcy na jego rywala Abdullaha Abdullaha.

"Masa nadużyć miała miejsce w lokalach wyborczych, podczas gdy przywożono urny do głosowania. Zamiast ich sprawdzenia od razu stwierdzano, że są w porządku" stwierdził Ioannou.

Fałszerstwa podczas afgańskich wyborów stały się również powodem sporów międzynarodowych. W niedzielę (13.09) misję ONZ w Kabulu, z powodu różnicy zdań ze swoim szefem na temat reakcji misji na informacje o fałszerstwach, opuścił były ambasador USA w Chorwacji Peter Galbraith.

Według obserwatorów frekwencja afgańskich wyborów prezydenckich wyniosła około 35 proc. z 17 milionów uprawnionych do głosowania.

Źródła:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/8259295.stm
http://www.wprost.pl/ar/171914/Milion-falszywych-glosow-da-zwyciestwo-Karzajowi/
wprost.pl" rel="external">http://www.wprost.pl/ar/171914/Milion-falszywych-glosow-da-zwyciestwo-Karzajowi/
http://www.wprost.pl/ar/171914/Milion-falszywych-glosow-da-zwyciestwo-Karzajowi/
wprost.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.