Facebook Google+ Twitter

Afganistan. Karzaj zaprzysiężony na drugą kadencję

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-19 08:32

Hamid Karzaj został zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Afganistanu. To druga kadencja tego polityka, który będzie sprawował najwyższy urząd przez 5 kolejnych lat. W ten sposób powinien zakończyć się kryzys polityczny wokół wyborów prezydenckich w tym kraju.

Podczas uroczystości podjęto ogromne środki ostrożności. Ceremonię chroniły nie nie tylko afgańskie oddziały specjalne, ale także wojska NATO. Na zaprzysiężenie do Kabulu przylecieli przywódcy sąsiednich państw, a także amerykańska sekretarz stanu. Hillary Clinton powiedziała, że Waszyngton popiera nowy rząd Afganistanu. Podkreśliła jednak, że Stany Zjednoczone domagają się od niego transparencji, zdecydowanych zmian i walki z korupcją.

Hamid Karzaj wygrał sierpniową pierwszą turę wyborów prezydenckich. Jednak wobec ujawnionych przez śledczych oszustw, komisja wyborcza stwierdziła, że potrzebna będzie druga tura, w której Karzaj zmierzy się ze swoim najpoważniejszym konkurentem, Abdullahem Abdullahem. Ten jednak ku zaskoczeniu wszystkich na początku listopada wycofał się z wyborów. Komisja wyborcza uznała, że w takim razie drugiej tury nie będzie, a ostatecznym zwycięzcą jest Karzaj.
On sam zapowiedział, że będzie prezydentem wszystkich Afgańczyków, niezależnie od podziałów politycznych. Obiecał też skuteczną walkę z korupcją, bo właśnie w tej sprawie na Karzaja od dawna naciskają przywódcy państw Zachodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.