Facebook Google+ Twitter

Afganistan. Lubuska "Czarna dywizja" jest już na miejscu

Większość żołnierzy z lubuskiej „Czarnej Dywizji” po 8-dniowej podróży jest już na miejscu. Tymczasem szef BBN-u wątpi w sens zbyt długiego tu stacjonowania wojsk NATO.

 / Fot. logoW Świętoszowie, z siedziby 10. Brygady Kawalerii Pancernej wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, popularnej „Czarnej Dywizji”, załadowano do Afganistanu ostatnią grupę żołnierzy.

Po drodze przejadą przez wojskowe lotnisko we Wrocławiu, tam po kilkugodzinnym załadunku czeka ich lot samolotem do Kirgistanu. Tu spędzą kilka dni w bazie NATO w Manas. Następnie wylecą do Bagramu, a stamtąd do konkretnych baz w prowincji Ghazni.

Podróż przebywają w pełnym rynsztunku. Każdy z mundurowych może ze sobą zabrać 180 kilogramów, liczonych łącznie z własną wagą. W rynsztunku jest broń, amunicja, kamizelka kuloodporna o kilkukilogramowej wadze, karta ID, paszport; do plecaka można dorzucić swoje drobiazgi osobiste, a także laptopa czy inny sprzęt elektrotechniczny.

Wraz z żołnierzami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza będą na misji stabilizacyjnej tworzyć trzon VIII i IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Dowódcą VIII zmiany, przypomnijmy, jest dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, generał Andrzej Reudowicz.

Jak podało zielonogórskie Radio Zachód, prowadzące na bieżąco program "Raport z Afganistanu" - większość z 1300 żołnierzy z 10. BKP ze Świętoszowa jest już na miejscu. Szybciej niż się spodziewano.

W Świętoszowie zaś rozpoczęło działalność Centrum Pomocy Rodzinie. - Połączenia satelitarne, telefony, maile, skype i SMS-y, na taką łączność z krajem mogą liczyć rodziny żołnierzy będących w Afganistanie - wyliczał przed wyjazdem generał Reudowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Po pewnym czasie, kiedy opadły emocje, konieczne jest z mojej strony skomentowanie insynuacji red. Karoliny Kamińskiej o mojej „rzetelności dziennikarskiej”. Spróbowałem zanalizować teksty red. Kamińskiej z „Raportu z Afganistanu”, które są, co podaje p. Kamińska” jej autorstwa, a niejaki Jelinek je wykorzystuje. To kłamstwo. Podaję tu jedynie treść swojej opinii do kierownictwa Radia Zachód: Nie można dalej milczeć. To niebywały skandal, co wyczynia p. red. Kamińska. Łamie wszelkie przyzwoite zasady profesji dziennikarskiej, co powinno eliminować p. Kamińską z wykonywania tego zawodu. I, aby nie być gołosłownym. Przykład obecny: „Trudna służba na patrolu” - autorem tekstu (reportażu) jest kpt. Artur Pinkowski! (kontakt: pio.pkwafgg@wp.pl, Sekcja Informacji Prasowej PKW Afganistan, Ghazni, szef kpt. Dariusz Kudlewski). Identyczny tekst otrzymałem do wykorzystania. Red. Kamińska słowo w słowo przetransportowała i podpisała to swoim nazwiskiem. Takich procederów jest mnóstwo w „Raporcie z Afganistanu”, są to w większości materiały (także zdjęcia) wspomnianej sekcji i dostępne na stronie: http://www.isaf.wp.mil.pl/. (np. kolejny tekst „Prowincja Ghazni wita”). Mało tego. Red. Kamińska podpisuje się bezceremonialnie pod autorskimi tekstami PAP (np. „Prezydent przedłużył misję o pół roku”). To jedynie przykłady pierwsze spod reki. Obrzydliwością jest to, że p. Kamińska za czyjąś prace pobiera wynagrodzenie! Oczekuję od kierownictwa Radia Zachód stosownego stanowiska, także o rzetelności dziennikarskiej i etyce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Orlowski, pan nie zasluguje na miano Polaka. Pan nie ma prawa nazywac sie Polakiem. Pan nie wie co to jest byc Polakiem. Pan nie ma godnosci i honoru. Pan jestes zerem, Panie Orlowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
DJ
 • DJ
 • 23.10.2010 01:33

Kolejnym wpisem udowadnia Pan brak argumentów i to, że faktycznie jest Pan niezorientowany. Proszę napisać jaki to niby błąd popełniłem przy nazwisku Osamy? W/g wikipedii: Usama ibn Ladin (arabski klasyczny: szajch Usāmah bin Muḥammad bin `Awaḍ bin Lādin, أسامة بن لادن, znany także jako Osama bin (ben) Laden...

Komentarz został ukrytyrozwiń

DJ Wczoraj - śmieszy mnie Pan, nie wie Pan nawet jak się nazywa Osama i pisze już jego samo nazwisko z błędami a mi zarzuca że go nie znam (że nie jestem na jego temat zorientowany). Bez dalszego komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
DJ
 • DJ
 • 22.10.2010 22:10

Dawno nie czytałem większych bzdur niż to co napisał w ostatnim poście Pan Mariusz Orłowski.
Po pierwsze w zależności od stopnia wojskowego i zapotrzebowania lokalnie w Afganistanie nie wszyscy są pytani o wyjazd bo to w końcu wojsko a nie biuro podróży. Rozkaz to rozkaz chociaż oczywiście branych jest pod uwagę wiele czynników jak chociażby warunki zdrowotne, aktualna sytuacja rodzinna.
Po drugie wychwalanie dobrego bin Ladena, który to majątek poświęcił dla idei świadczy, że jest Pan, delikatnie mówiąc, nie do końca zorientowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ildefons Iwaszkiewicz - gdyby Pana mafia zaatakowała moich bliskich to bym bliskich bronił, tak jak swoich bliskich bronią partyzanci afgańscy. Że za głowę najeźdźcy i okupanta jest nagroda - słusznie, polscy partyzanci też takie nagrody tworzyli jak Polska była okupowana. Że Afgańczycy, Arabowie czy muzułmanie walczą o swoją wolność dla kasy - to kompletna bzdura, oni rezygnują z całego dobytku i własnego bezpieczeństwa aby bronić swego ludu (przykładem jest Osama ibn Laden, milioner który wszystkie swoje pieniądze przeznaczył na tą ideę, zrezygnował ze spokojnego życia w willach, wygodnych samochodach, hotelach i prywatnych odrzutowcach, narażając własne zdrowie i życie dla idei). Co do Polskich żołnierzy - to oni jadą tam dla kasy (tak wynika z samych wypowiedzi żołnierzy, np. anonimowych ankiet), zawsze mają prawo odmówić tam służby, to nie jest wojna obronna tylko najeźdźcza, więc nie mają rozkazu wyjazdu lecz taką propozycję. Tak samo z tym, że polscy żołnierz jadą tam pomagać cywilom - to totalna bzdura, aż nie che mi się tłumaczyć truizmów, w Iraku tak pomogli że zabili kilkaset tysięcy obywateli tego kraju, właśnie głównie cywilów, zniszczyli kompletnie infrastruktury w Iraku i Afganistanie, karabiny nie służą do leczenia a czołgi do budowania. Gdyby mi kogoś bliskiego zabili Arabowie czy muzułmanie, to bym nasilił swoje działania w celu poprawy ich sytuacji, zaangażowałbym się w walkę z Ameryką i Izraelem, bo wiedziałbym że Arabowie się tylko przed nimi bronią, a atakować trzeba sprawców a nie bezsilne ofiary. Pana demagogia jest straszna, rozumiem że gdyby np. AK zabiło w akcji przeciwko III Rzeszy Pana bliskiego, to zostałby Pan kolaborantem i razem z hitlerowcami mordował Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Kamińska
 • Karolina Kamińska
 • 19.10.2010 23:26

"W Świętoszowie, z siedziby 10. Brygady Kawalerii Pancernej wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, popularnej „Czarnej Dywizji”, załadowano do Afganistanu ostatnią grupę żołnierzy."

tak na koniec - byłam JEDYNYM dziennikarzem obecnym na terenie jednostki w Świętoszowie podczas pożegnania żołnierzy. Był to wywiad TYLKO dla Radia Zachód. 0 siódmej rano - jakoś Pana Redaktora nie widziałam w jednostce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Kamińska
 • Karolina Kamińska
 • 19.10.2010 23:19

Redaktor Jelinek po raz kolejny oparł "swój" artykuł na informacjach, którą zdobyli inni dziennikarze. Mam na myśli "Raport z Afganistanu" - cykl informacji, który znajduje się na stronie www.zachod.pl Jestem autorką tego cyklu i jestem zbulwersowana postawą p. Jelinka. Czy tak wygląda rzetelność dziennikarska by kopiować pracę kolegów? Z poważaniem.

http://www.zachod.pl/2010/10/w-drodze-do-afganistanu/

http://www.zachod.pl/2010/10/18683/

http://www.zachod.pl/2010/09/180-kg-polski-w-plecaku/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ildefons Iwaszkiewicz
 • Ildefons Iwaszkiewicz
 • 18.10.2010 20:59

a i jeszcze jedno nawet niewiecie czym się rózni najemnik od zołnierza wp.najemnik idzie tam gdzie dadzą mu więcej i jest sprzedajny.zołnierz polski walczy w sprawie polski zeby takie tumany jak wy mogli wypisywac takie bzdury na róznych portalach i mogli sobie zyc grzebiąc palcem w nosie .jakby w polsce zdetonował się jakis talban lub inny wyznawca koranu i wysadził by wam kogos bliskiego w rodzinie to byscie sami na swiętą wojne pojechali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ildefons Iwaszkiewicz
 • Ildefons Iwaszkiewicz
 • 18.10.2010 20:53

panowie w d.byliscie i g widzieliscie.tacy jak wy mogą się tylko głupio wypowiadac.to tak jak grac w wojne na komputerze a nigdy na niej niebyc i nawet broni nie trzymac w rękach.Co byscie zrobili pytam was znawców tematu jakby wam mafia i brzydcy panowie weszli do domu kazali oddac wypłate zabili dziecko dla przykładu a zonie obcieli nos i uszy.kazali sadzic maryske i dawali by wam na kawałek chleba zebyscie za szybko niepomarli .i niebyło by do kogo zawołac o pomoc bo niebyło by policji i wojska albo byli by skorumpowani.dlatego są tam ludzie którzy pomagają takim osobom wojsko polskie pomaga ,nie jest poto zeby zabijac tam ludzi i siac pogromu.naczytacie sie panowie pierdół o zabkach i myslicie ze jestescie fajni.sorki za błędy ale mnie poniosło jak czytam takie bzdury.pozatym talibowie to malutki odsetek więcej jest tam najemników z całego swiata za głowe polaka jest 2tys dolców a za amerykanina duzo więcej.jakby w polsce tyle dawali za cygana chociaz nic do nich niemam tylko taki przykład podaje to codziennie by ich tłukli.jeszcze raz sorki za błędy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.