Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Miniony rok najkrwawszy od 2001

2010 rok był najkrwawszym rokiem w Afganistanie od momentu rozpoczęcia wojny w 2001 roku. Według oficjalnych statystyk, w tym roku z powodu wojny śmierć poniosło 711 żołnierzy koalicji oraz tysiące cywilów i rebeliantów.

Sytuacja w Afganistanie z roku na rok się pogarsza, co potwierdzają statystyki dotyczące liczby ofiar wojny. W 2010 roku w kraju tym zginęło 711 żołnierzy sił NATO, czyli o prawie 200 więcej niż w roku 2009, dotychczas najgorszym dla międzynarodowej koalicji. Łącznie w walce od 2001 roku zginęło już 2284 wojskowych, w tym 23. Polaków. Według rządowych statystyk, w ubiegłym roku poległo też 821 żołnierzy afgańskich, oraz ponad 5 tysięcy Talibów. Więcej było też ofiar cywilnych. Jak podaje ONZ, w wyniku działań wojennych zginęło co najmniej 2,5 tysiąca cywilów, a prawie 4 tysiące zostało rannych. Wszystkie te liczby znacznie wzrosły w stosunku do poprzedniego roku, mimo napływu nowych wojsk koalicyjnych. Co więcej, pozycja i siła Talibów wydaje się większa niż kiedykolwiek przedtem.

Według generała Josefa Blotza, rzecznika sił koalicyjnych ISAF, "zanim będzie lepiej, musi być gorzej i to niestety zobaczyliśmy pod koniec 2010 roku".

Wojska NATO, jak postanowiły państwa członkowskie na tegorocznym szczycie w Lizbonie, mają opuścić Afganistan i przekazać kontrolę wojskom afgańskim w lipcu 2014 roku.

Źródło: Reuters

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.