Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5746 miejsce

Afganistan na Brackiej

Przez niespełna rok Jakub Czermiński (dziennikarz) i Andrzej Machera (psycholog) towarzyszyli polskim żołnierzom w Afganistanie. Efektem tych obserwacji jest "Afgańska ruletka" - wystawa osiemdziesięciu fotografii pokazujących inną stronę innego świata.

 / Fot. Jakub CzermińskiAfganistan - kraj, w którym giną polscy żołnierze czy państwo, w którym można zostać zamordowanym za zabawę latawcem o niewłaściwych barwach? Kraj budujący demokrację czy państwo opresyjne w stosunku do kobiet, zbudowane na nieprawości i korupcji? Ludzie oczekujący światowej pomocy czy zamknięta społeczność, niechętna przyjezdnym?

Od dziewięciu lat polscy żołnierze służą na nieprzystępnej, afgańskiej ziemi. Wyjeżdżają na patrole, odpierają ataki, rozdają pomoc humanitarną. W Polsce temat żyje głównie przy okazji powrotów owiniętych w biało-czerwoną flagę trumien. Afgańska kultura i problemy są w Polsce właściwie nie znane. O codziennym życiu w wojskowych bazach nie mówi się wcale.
 / Fot. Andrzej Machera
Przez niespełna rok Jakub Czermiński (dziennikarz) i Andrzej Machera (psycholog) towarzyszyli polskim żołnierzom w Afganistanie. Obserwowali ich służbę, codzienne zmagania oraz wzajemne relacje z Pasztunami, Hazarami i Tadżykami. Efektem tych obserwacji jest "Afgańska ruletka" - wystawa osiemdziesięciu fotografii pokazujących inną stronę innego świata. - Nie chcieliśmy epatować krwią, nie ma na naszych zdjęciach rozszarpanych minami ciał, nie ma trumien. Śmierć, której w Afganistanie zbyt wiele, jest u nas niedopowiedziana, zawieszona w tle. Staraliśmy się unikać dosłowności, pokazać tamten świat inaczej, niż na co dzień robią to media - komentują "Afgańską ruletkę" autorzy.

 / Fot. Andrzej MacheraMotywem przewodnim ekspozycji jest rola przypadku w życiu. Wystarczy przyjść na świat w nieodpowiednim miejscu, by perspektywa życiowa uległa dramatycznemu spłaszczeniu i skróceniu. Tak wiele zależy od łutu szczęścia - to ruletka.

"Afgańska ruletka" jest próbą pokazania odmiennych oblicz Afganistanu - górzystej pustyni, w której pojęcia "walki o byt" oraz "selekcji naturalnej" mają nieprzyjemnie realny wydźwięk; niesamowitego kraju, którego kolory, zapachy i piękno przyprawiają o zawrót głowy; tymczasowego miejsca pobytu kilku tysięcy odseparowanych od bliskich, umundurowanych Polaków.

Wystawa potrwa miesiąc. Wernisaż odbędzie się 13 marca o 19.00 w warszawskim Studio 18 przy ul. Brackiej 18. Wstęp wolny. Patronat medialny nad ekspozycją objął Onet, portale o tematyce fotograficznej: onePhoto.net, PLFOTO.com, Obiektywni.pl i SwiatObrazu.pl oraz największy polski serwis poświęcony Afganistanowi - afganistan.waw.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawe !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reżim Talibów bardzo wpłynął na sposób życia Afgańczyków. I trudno się dziwić, bo w ostatnim dziesięcioleciu XX w. żyli oni w czasach, kiedy męska broda miała ustaloną długość, słuchanie muzyki było ciężkim grzechem, a kina zostały pozamykane. Zmiany wymagają czasu. Obce wojska, jeśli już tam są, nie powinny zapominać, że służą przede wszystkim tubylcom. I to jak będą działać wpływa na dalszy rozwój Afganistanu, zarówno w sferze bezpieczeństwa jak i zmian społecznych.

News o wystawie na 5, na pewno się tam dziś pojawię!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś czytałem,że wielu Afgańczyków chcę by kobiety miały równe prawa .Nie podobało im się jak talibowie traktowali kobiety.Niestety tacy panowie to nadal niewielka cześć .

Komentarz został ukrytyrozwiń

To dobrze, że taka wystawa będzie miała miejsce, i że w ogóle można się przyjrzeć sytuacji a Afganistanie z innej perspektywy, niż tylko przy okazji śmierci któregoś z naszych żołnierzy, co zawsze poddaje w wątpliwość sens wysyłania tam naszego kontyngentu wśród społeczeństwa. Czy Afganistan (a raczej Afgańczycy) chcą naszej pomocy? Czy ta okupacja ma sens? To bardzo trudne pytania, którymi przeciętni Polacy nie zaprzątają sobie głowy - to fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.