Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Negocjacje z domniemanym zabójcą polskiego inżyniera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-21 08:59

Jeden z najgroźniejszych afgańskich rebeliantów, który prawdopodobnie jest powiązany z zabójstwem polskiego inżyniera w Pakistanie, rozpoczął negocjacje z afgańskim rządem.

Chodzi o Dżalaludina Hakkaniego, który dowodzi partyzantami w południowo-wschodnim Afganistanie, również na terenach gdzie stacjonują polscy żołnierze.

O rozpoczęciu negocjacji poinformowały media w Kabulu. Afgański rząd chce, by rozmowy i ewentualny podział władzy doprowadziły do zakończenia wojny w tym kraju.

Według kabulskich mediów, przedstawiciele afgańskiego rządu spotkali się z wysłannikami Hakkaniego już kilkanaście tygodni temu. Podczas kolejnych spotkań miały paść obietnice, że amerykańskie wojska nie będą już najeżdżać na domy w których ukrywają się bojownicy, a w dalszej przyszłości najważniejsi współpracownicy Hakkaniego dostaną stanowiska w rządzie. W zamian za to, bojownicy mieliby powstrzymać się od atakowania nowych afgańskich szkół i obiektów wybudowanych przez Amerykanów.

Według zastrzegających sobie anonimowość przedstawicieli rządu, propozycje zostały wstępnie przyjęte przez Hakkaniego. Analitycy wskazują jednak, że takie obietnice są nierealne. Amerykanie nie zrezygnują bowiem z akcji antyterrorystycznych we wschodnim Afganistanie.

Dżalaludin Hakkani jest jednym z najgroźniejszych dowódców polowych w Afganistanie. W czasach okupacji sowieckiej walczył po stronie mudżahedinów, a potem przyłączył się do talibów. Jego pozycja znacząco wzrosła dwa lata temu, kiedy NATO zabiło dowodzącego talibami na południu Afganistanu mułłę Dadullaha. Grupa Hakkaniego ma na koncie wiele zamachów, w tym także na polskich żołnierzy. To właśnie z Hakkanim najprawdopodobniej związana jest też grupa pakistańskich talibów z Darra Adam Khel, która na początku lutego zabiła polskiego inżyniera Piotra Stańczaka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.