Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Nie będzie rozmów na temat zawieszenia broni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-23 20:44

Jeden z najgroźniejszych afgańskich rebeliantów Dżalaludin Hakkani odmawia rozmów z rządem w Kabulu na temat zawieszenia broni. Informację taką przekazał syn dowódcy polowego. Wcześniej media w Kabulu informowały, że trwają rozmowy na temat ewentualnego przystąpienia Hakkaniego do rządu.

To właśnie ugrupowaniu Hakkaniego przypisuje się wiele groźnych zamachów w Afganistanie. Komendant ten jest też prawdopodobnie powiązany z zabójstwem polskiego inżyniera w Pakistanie.

W rozmowie telefonicznej z agencją Reutersa syn Hakkaniego Siradżuddin stwierdził, że nie ma mowy o żadnych negocjacjach rebeliantów z rządem w Kabulu. Powiedział, że informacje o rzekomych rozmowach są dostarczane do mediów celowo, aby osłabić i zdemoralizować talibów. Hakkani potwierdził, że afgański rząd zwrócił się do jego ugrupowania z propozycjami objęcia stanowisk rządowych, ale rebelianci nie zgodzili się na to, bo jak podkreślają, pozostają pod komendą ukrywającego się przywódcy talibów mułły Omara.

Nie jest pewne, czy takie oświadczenie rzeczywiście świadczy o odmowie prowadzenia negocjacji. Kilku innych komendantów polowych, którzy prowadzą rozmowy z Kabulem również w przeszłości zaprzeczało negocjacjom, tak jak było to w przypadku Gulbuddina Hekmatiara.

Grupa Dżalaludina Hakkaniego działa głównie na wschodzie Afganistanu w tym także na terenach, gdzie stacjonują Polacy. Rebeliantom przypisuje się między innymi ubiegłoroczny atak na indyjską ambasadę w Kabulu, kiedy to zginęło ponad 140 osób. Niewykluczone, że to właśnie Hakkani stoi też za zamachami na polskich żołnierzy. Według pakistańskich służb oraz mediów, Hakkani jest związany także z ugrupowaniem Tehrik-e-Taliban z Darra Adam Khel, które na początku lutego po pakistańskiej stronie granicy zabiło polskiego inżyniera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.