Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Pierwsze ofiary ofensywy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-13 11:14

W pierwszych godzinach ofensywy sił NATO w Afganistanie w prowincji Helmand amerykańscy marines zabili pięciu talibów - poinformowały władze wojskowe w Kabulu. W mieście Mardża, twierdzy talibów trwają walki uliczne amerykańskich komandosów z ekstremistami.

NATO-wska ofensywa rozpoczęła się przed świtem. Dziesiątki śmigłowców przerzuciły amerykańskich komandosów do miasta Mardża. Według wcześniejszych wypowiedzi talibów ekstremiści zgromadzili tam około dwóch tysięcy bojowników. Talibowie zapowiedzieli, że będą się bronili aż do końca i nie zamierzają składać broni. W mieście słychać strzały i detonacje. W początkowej fazie ofensywy udział bierze ponad cztery tysiące marines i około półtora tysiąca żołnierzy armii afgańskiej. W dalszej części ofensywy natowskiej w prowincji Helmand wezmą udział Brytyjczycy, Duńczycy, Francuzi i Estończycy.

Jest to największa operacja NATO-owska od roku 2001, gdy siły sojusznicze obaliły w Afganistanie reżim talibów. Helmand jest bastionem ekstremistów. Stąd przeprowadzali oni zbrojne wypady przeciw siłom NATO oraz władzom afgańskim. W Helmandzie znajdują się także ogromne obszary upraw maku opiumowego, którego sprzedaż jest jednym ze źródeł finansowania przez talibów zakupów broni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.