Facebook Google+ Twitter

Afganistan po "11 września". Relacja z wędrówki Roger'a

"Podróż do Afganistanu" to zapis relacji z wędrówki przedstawiciela zachodniej cywilizacji do kraju, który próbuje się podnieść po wyniszczającej wojnie i uczy się sie żyć normalnie- w pokoju.

Wojenne działania w Afganistanie nie ustają, natomiast opowieść niemieckiego pisarza to powrót do czasów kiedy w Afganistanie było względnie spokojnie.

Roger Willemsen "Podróż do Afganistanu", przeł. Barbara Tarnas, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2007 / Fot. materiały prasoweRoger Willemsen, autor "Podróży do Afganistanu" próbuje pokazać Afganistan przez pryzmat zwykłych ludzi, którzy wojny nie chcą, lecz pragną wyłącznie spokojnego życia. Ta specyficzna wędrówka ma miejsce po wydarzeniach, podczas których obalono Talibów. Książka ma charakter zapisu z podróży autora oraz zaprzyjaźnionej Afganki Nadii, która odbywa się na linii Kabul- Kunduz- mieście, gdzie Nadia spędziła dzieciństwo. Ta doskonała dla pisarza okazja poznania nowego kraju owocuje reportażem, będącym prostą opowieścią z podróży trudnej, z wieloma niebezpieczeństwami na trasie.

Nie jest to jednak dla pisarza istotne. Niewątpliwie Willemsen zachowuje się jak rasowy reporter próbując dotrzeć do wszystkich miejsc, przede wszystkim rozmawiając z ludźmi. Kontekst historyczno - kulturowy jest ledwie widoczny. Pojawia się w możliwie najmniejszym wymiarze, tak by cała uwaga czytelnika skupiona była na mieszkańcach państwa, o którym autor pisze jako o kraju, gdzie mieszają się różne odcienie żółtego koloru. Jedyną barwność wprowadzają maskujące zielone barwy wojenne czołgów i mundurów zachodnich żołnierzy Willemsen próbuje zlepić wypowiedzi jednostek w całość, tak by wyłoniła się jak najszersza panorama życia Afgańczyków, w tym czasie karmionych nadzieją na spokojne życie w swojej Ojczyźnie.

Wyraźnie wyłania się obraz ludzi, którzy po wojnie są zmęczeni, jednak pełni nadziei i optymizmu. Autor pokazuje, że ich serca są cały czas przepełnione wiarą w odbudowę Afganistanu. W tle przewijają się miejsca codziennego życia Afgańczyków: fabryki, szkoły, bazary. Wraz z Nadią trafiają na obrady plemiennych starszyzn czy trening dziewczyn uprawiających piłkę nożną. Obserwacje nie wydające się na pierwszy rzut oka ważne, w rozrachunku okazują się doskonałą formą opisu rzeczywistości afgańskiej pełnej niezrozumiałych dla przedstawiciela Zachodu odniesień.

Willemsenowi udaje się trochę przypadkowo, aczkolwiek zręcznie pokazać jak bardzo różnią się obyczaje i kultura ludzi Orientu od naszej cywilizacji europejskiej. Przykładem jest choćby scena w kinie, gdzie na seansie filmowym nie pojawia się żadna kobieta. W trakcie snucia opowieści "dostaje się" często prezydentowi Hamidowi Karzajowi oraz całej polityce, którą, choć Afgańczycy doskonale rozumieją, nie chcą w niej uczestniczyć. Bijący z ludzi entuzjazm i zaskakująca wiedza geopolityczna w końcowej fazie książki skonfrontowana jest z nikłą wiedzą o Afganistanie amerykańskich żołnierzy, z wypowiedzi których wyłania się obraz absurdu, za jaki można uznać toczącą się wojnę.

Dla fanów Orientu to bez wątpienia pozycja obowiązkowa, dla reszty rzetelny opis innego, mało znanego świata, który warto poznać i być może lepiej zrozumieć. Książka z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zainteresowanym reportażem i literaturą faktu. Mimo że opis nie jest zachwycający i szczegółowy, trzeba docenić jego plastyczność. Dodatkowy atut to wypowiedzi ludzi zwyczajnych- niezwyczajnych, którzy starali się podnieść po wojennym kataklizmie. Jednak jak się okazuje, zawarte w książce, słowa jednego z amerykańskich dowódców mówiącego o tym, że zburzyć domy jest łatwo (trwa to chwilę), zaś odbudowa- również Afganistanu- o wiele dłużej, okazują się smutną prawdą. Obyśmy jak najszybciej doczekali jej końca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapewne ciężko się czyta, ale spróbuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.