Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Polacy aktywnie działają na terenie Ghazni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-12 09:03

Polscy żołnierze aktywnie działają na terenie Afgańskiej prowincji Ghazni. Jednym z priorytetowych zadań - oprócz utrzymywania pokoju w regionie - jest wspieranie ludności cywilnej.

W ramach tak zwanego PRT, czyli Regionalnego Zespołu Odbudowy, udało się odbudować część dróg w prowincji, wyremontować szkoły, sierocińce i oddziały szpitalne. Specjaliści z PRT - jak powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową cywilny ekspert z polskiego kontyngentu Jacek Matuszak - realizują tylko te projekty, które wskazują sami Afgańczycy. Dzięki temu w 2008 roku udało się zrealizować 17 projektów. Najważniejsze z nich to: remont i wyposażenie sierocińca, pomoce szkolne dla departamentu edukacji oraz 30 studni w obozie dla powracających mieszkańców Ghazni.

W sumie - jak zaznaczył Matuszak - na te programy polska grupa PRT wydała w ubiegłym roku prawie półtora miliona dolarów. Tegoroczny budżet jest kilka razy większy. Jacek Matuszak podkreślił, że wszystkie pieniądze pochodzą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zostaną one przeznaczone na nowe programy pomocowe dla prowincji Ghazni. Tym razem PRT chce zrealizować 11 projektów, przede wszystkim infrastrukturalnych. Z pieniędzy MSZ-u mają zostać wyremontowane trzy odcinki dróg w prowincji. Pomoc dostanie również lokalna rozgłośnia radiowo-telewizyjna, a Ghazni zostanie zelektryfikowane.

Podstawowym założeniem Regionalnego Zespołu Odbudowy jest realizacja projektów, w które mogą zostać zaangażowani Afgańczycy. Specjaliści z PRT najpierw przyjmują pomysły na projekty od miejscowej ludności, potem robią rozeznanie w terenie, a później - w drodze przetargu - wybierają afgańskiego wykonawcę. Dzięki takiej filozofii okoliczna ludność ma zapewnioną pracę i stałe źródło dochodu, a co za tym idzie nie szuka łatwego zarobku u rebeliantów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.