Facebook Google+ Twitter

Afganistan. Polacy wyeliminowali groźnych terrorystów

W prowincji Ghazni, gdzie znajduje się główny trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego, polscy żołnierze przeprowadzili kilkanaście zbrojnych operacji, celem których było ujęcie przywódców lokalnych struktur rebeliantów. Kilkoro schwytano, dwóch poległo w zbrojnej walce.

Rosomak / Fot. MON,Creative Commons- Przeprowadzone operacje skutecznie osłabiły struktury rebeliantów w kilku dystryktach prowincji Ghazni - informuje Wiadomości24.pl, kpt Dariusz Kudlewski, szef sekcji informacyjno-prasowej Polskich Sił Zadaniowych „White Eagle”w Afganistanie. - To były dotkliwe ciosy.

Zasadniczym celem kilkunastu zbrojnych operacji, przeprowadzonych w ostatnich dniach, było ujęcie przywódców lokalnych grup terrorystycznych, równocześnie z przejęciem ich broni i amunicji, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dla miejscowej ludności.

Operację przeprowadzili żołnierze Zespołu Zadaniowych Sił Specjalnych, wspomagani przez kolegów ze Służby Wywiadu Wojskowego wraz z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa.

Rebelianci nie spodziewali się tak szeroko przeprowadzanej i tak precyzyjnej akcji. Zaskakiwani - otwierali ogień do otaczających ich kryjówki żołnierzy sił specjalnych. - W wyniku jednej z potyczek poległo dwóch rebeliantów - mówi kapitan Kudlewski. Okazało się też, że jeden z poległych, mułła Maum, był komendantem lokalnej siatki zbrojnej, odpowiedzialny był za nękanie ostrzałem baz Polaków.

W trakcie przeczesywania kryjówek rebeliantów - ujęto kolejnego mułłę Ramzano, także stojącego na czele zbrojnego ugrupowania. Polacy ponadto odkryli skonstruowany już i gotowy do użycia improwizowany ładunek wybuchowy (IED).

W ręce polskich żołnierzy wpadł, poszukiwany przez ISAF groźny terrorysta Mumand vel Mumin, odpowiedzialny za szereg ataków na polskie bazy i ostrzeliwanie patroli. Kierował grupą, która podkładała ładunki na drogach, pobierała haracze od miejscowej ludności, wymuszała żywność. Ciąży na nim zarzut o przeprowadzenie styczniowego ataku, podczas którego zginęło w wyniku wybuchu IED trzech amerykańskich saperów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

cichy
 • cichy
 • 17.02.2011 19:17

Smutno mi o tym pisać ale na Pan adwersarz zamiast argumentów używa złośliwych sformułowań i dziecinnych określeń. Złośliwość wskazuje na bezsilność :) szkoda mi marnować czas na bezsensowne połajanki z pieniaczem ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
@cichy
 • @cichy
 • 17.02.2011 12:17

Stwierdzenie Clausowitz'a było ulubionym powiedzeniem Hitlera-tak na marginesie.Idealiści czy zawistnicy...może ludzie,którzy nie "kupują"wciskanego im g...zawiniętego w złotko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cichy
 • cichy
 • 17.02.2011 11:21

Właśnie przeczytałem polemikę z moim skromnym zdanie. Wybacz adwersarzu ale ciśnie mi się następująca sentencja - kiedy rozum śpi budzą się demony. Jak Clausowitz stwierdził wojna jest innym sposobem prowadzenia polityki a polityka to zmierzanie do określonego celu. Czytając niniejsze opinie stwierdzam z przykrością,że mam do czynienia albo z idealistami albo skrajnymi nienawistnikami widzący tylko zło w systemie zachodnioeuropejskim. Zapomniałem, że żyję w Polsce krainie gdzie wszyscy znają najlepiej na wszystkim. Cywilizacja za zach. granicą rozwija się cyklicznie nie dla tego, że widzą lepiej ale są tam zawodowcy działający skutecznie i stanowczo !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
@cichy
 • @cichy
 • 17.02.2011 10:55

Gdybyśmy sie chcieli kierować opiniami wojskowych,to byśmy w samych skarpetkach zostali.Wydoili by z budżetu ostatnią złotówkę na wojnę w której Polska nie powinna w ogóle uczestniczyć.Jankesi(CIA) spartolili sprawę z jedenastym września,potem w akcie odwetu i odwróceniu uwagi,okłamując cały świat najechali Irak,a następnie w imię "walki z terroryzmem"wpakowali się do Afganu, kraju,który to kraj nota bene zostawili samemu sobie po wojnie z ZSRR.Wyszkolili pastuchów(wątek kulturowy) w prowadzenie wojny partyzanckiej,dali im broń i nabili im łby ideologią "wolności"(wątek ideologiczny).Co Polacy robią w Afganistanie?Sprzątają stajnie Augiasza po amerykańskim syfie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cichy
 • cichy
 • 16.02.2011 21:35

Przeczytałem opinie państwa a w szczególności Panów Kapa,Gromka,Mosza.
Każdy z nas ma prawo do opinii i opierają się one na korelacji doświadczeń.
Pan Kap bawi się w ideologie, Gromek pomija totalnie kontekst kulturowy a Mosza oddaje się pasji moralno idealistycznej. Ciekawe czy Panowie czerpią wiedzę o armii z filmów wojennych ?
Sytuacja nie jest tak prosta. Afganistan to kraj sprzeczności gdzie wojna trwa od początku lat 70 a nie od interwencji w 1979 made in ZSRR !!! Nasi robią swoje i co najważniejsze są coraz skuteczniejsi. My nie mamy za dużo interesów w Azji ale w NATO i Ameryce TAK !!! tym bardziej powinniśmy angażować się na miarę naszych sił. Proszę sięgnąć po książkę zawodowca Pana gen. W. Skrzypczaka albo na Interii poczytać blogi woskowe zanim cokolwiek napiszecie. Polecam stronę -szp !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm, raczej o kasę (opium) chodzi, bo po cholerę Amerykańcom demokracja w Azji?

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
 • werol
 • 16.02.2011 10:10

Chcą robić porządek i zaprowadzać demokrację w kraju, który nie wyszedł z epoki neolitu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę pojąć jak można pisać z dumą o ludziach którzy zabijają innych ludzi. Jedyne wyjście to wycofać wszystkie polskie oddziały z tej brudnej wojny (każda wojna jest brudna) I głośno i stanowczo oprotestować wojnę . Takie jest zadanie polskiego rządu na dzień dzisiejszy. Powiem po raz kolejny, Polacy są tam okupantami i to jest fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W latach 1979-89, podczas 'Radzieckiej interwencji w Afganistanie' CIA wspomagało tych samych mudżahedinów. Sprawa powszechnie znana.

Terrorystami nazywamy ludzi, którzy bronią swojego kraju?

Komentarz został ukrytyrozwiń
alex
 • alex
 • 15.02.2011 22:15

"Teraz rebelianci będą musieli skupić swój wysiłek na odbudowie swoich terrorystycznych struktur - podkreśla kpt Kudlewski."

Odbudują struktury. amerykanie i polacy ich zlikwidują,oni znów sie odbudują i tak w kółko od lat.Jaki sens ma prowadzenie tej wojny i nasz w niej udział?Ingerowanie w islamski świat to beznadziejna sprawa. Szkoda ludzi i pieniędzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.