Facebook Google+ Twitter

Afganistan. Polacy zatrzymali kolejnego groźnego rebelianta

Sukcesem zakończyła się specjalna operacja pojmania aktywnego rebelianta przez żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych w prowincji Ghazni. To jeden z najaktywniejszych poszukiwanych z talibskich struktur terrorystycznych.

Zatrzymany Abdul Haq był na priorytetowej liście ISAF, na której znajdują się najbardziej w tej chwili poszukiwani talibcy terroryści w Afganistanie.

- Zajmował wysokie stanowisko w siatce rebeliantów JAHADI dystryktu Gelan, przekazuje dla Wiadomości24.pl informację kpt. Dariusz Kudlewski, szef sekcji informacyjno-prasowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego. - Siatka ta była bezpośrednio odpowiedzialna za liczne ataki na patrole sił koalicyjnych, w tym za ostrzał rakietowy polskich baz.

Bazując na informacjach pozyskanych drogą operacyjną przez Kontrwywiad Wojskowy, polscy żołnierze z „Czarnej Dywizji”, wchodzącej w struktury Polskich Sił Zadaniowych, przygotowali zamaskowane miejsce przechwycenia długo poszukiwanego rebelianta. Miał on przejeżdżać
obok miejsca zasadzki na drodze Highway 1, jednej z najważniejszych alteri komunikacyjnej
w prowincji Ghazni.

- To była rzeczywiście sprawnie wykonana akcja zatrzymania - komplementuje żołnierzy kapitan Kudlewski. - Pojmany był kompletnie zaskoczony.

W ostatnich tygodniach, o czym również donosiły W24 – Polacy aresztowali kilku wysoko postawionych lokalnych przywódców siatek rebeliantów w dystryktach: Andar, Gelan, Moqur i Qarabagh. Są to ostatnie, lecz za to spektakularne akcje polskich żołnierzy kontyngentu VIII zmiany. Niebawem będą kończyć swoją misję w Afganistanie.

Wczoraj, jak podaje obecnie „Gazeta Wyborcza” w dystrakcje Karabach (Gahzni) żołnierze VIII zmiany przy wsparciu komandosów GROM wraz z oficerami
afgańskiej służby bezpieczeństwa wysadzili w powietrze magazyn amunicji i wytwórnię mini pułapek, śmiercionośnych ładunków, podkładanych przez rebeliantów na drogach przejazdu konwojów.

W kraju natomiast dobiegły końca półroczne przygotowania żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, którzy zastąpią swoich kolegów w Afganistanie. „Siedemnastka” będzie tworzyła trzon bojowy IX zmiany PKW.

IX zmiana, podobnie jak VIII, również będzie liczyła 2,6 tys. żołnierzy w prowincji Ghazni oraz 400 w obwodzie strategicznym w kraju.

Jak poinformował mjr Szczepan Gruszka z prasowej sekcji 17.WBZ – 19 marca br. o godz. 11-ej na apelowym placu w jednostce w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość pożegnania żołnierzy wyruszających na misję do Afganistanu.

Tymczasem Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o przedłużenie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku. Z kolei szef prezydenckiego BBN wypowiedział się, że proces wycofywania żołnierzy z Afganistanu należy rozpocząć w bieżącym roku, aby móc zrealizować wcześniejsze deklaracje prezydenta mówiące o wycofaniu polskich żołnierzy do 2012 roku.

Eksperci: afganscy talibowie są dobrze zorganizowani

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bloger
  • bloger
  • 17.03.2011 15:39

Szanowny Panie, major, z którym pan oczywiście "rozmawiał" nazywa się Szczepan Głuszczak a nie Gruszka. Radzę uważniej czytać to co napisali już koledzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.