Facebook Google+ Twitter

Afganistan. Polscy żołnierze poznają nastroje lokalnej ludności

Najpierw była wojskowa operacja „Otocz i Przeszukaj”, dzień później specjalna wizyta, celem której były rozmowy i poznanie nastrojów ludności z terenu przeprowadzonej akcji. To jedno z wielu codziennych zadań Polaków z IX zmiany PKW.

Operacja „Cordone and Serach” (otocz i przeszukaj, sprawdź) przeprowadzana jest przez żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych oraz afgańskich sił bezpieczeństwa, którzy sprawdzają zabudowania mieszkalne w poszukiwaniu magazynów broni, amunicji, materiałów wybuchowych i ewentualnie ukrywających się rebeliantów.

11 maja br. operację taką przeprowadzono w okolicy miejscowości Espandi nieopodal Ghazni, gdzie jest baza wojskowa IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Patrolem żołnierzy dowodził ppor. Piotr Sromala, który w Polsce służy w 7. batalionie Strzelców Konnych Wielkopolskich, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z „Czarnej Dywizji”.

- Najpierw otacza się wskazaną miejscowość tak, aby móc odciąć drogi ewentualnej ucieczki przeciwnikom – relacjonuje dla Wiadomości24pl, mjr Szczepan Głuszczak z sekcji informacyjno-prasowej PKW. - To pierwszy element operacji, tzw. cordon.

Dopiero potem do akcji wkraczają pozostali żołnierze, którzy tworzą dwie grupy poszukiwawczo-sprawdzające. Obie grupy współpracują podczas sprawdzania z afgańskimi policjantami, zgodnie z prawem Karzaja. Akcję zabezpieczało zgrupowanie bojowe Alfa: 1. pluton z 2. kompanii piechoty zmotoryzowanej.

W Espandi, jak prawie w każdej miejscowości w okolicach Ghazni, zabudowania tworzą zamknięte enklawy, otoczone dookoła wysokim, glinianym murem. Większość budynków jest podpiwniczona i połączona ze sobą podziemnymi korytarzami, w których często znajdują się skrytki, gdzie przechowywana jest przez rebeliantów broń i amunicja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jan Borysewicz
  • Jan Borysewicz
  • 14.05.2011 00:38

ciekawe, czy z tej wioski co sobie w niej postrzelali do ludzi też poznali nastroje - wynocha do domu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.