Facebook Google+ Twitter

Afganistan przed szansą. Po raz pierwszy zmiana prezydenta nastąpi demokratycznie i pokojowo

Po 13 latach rządów Hamida Karzaja, Afgańczycy wybierają nowego prezydenta. Po raz pierwszy władza może być przekazana w demokratycznych wyborach. Niestety, kilka godzin po otwarciu lokali wyborczych, obok jednego z nich, doszło do wybuchu bombowego.

 / Fot. PAP/EPAW wyborach prezydenckich w Afganistanie bierze udział 8 kandydatów, ale największe szanse mają trzej: Zalmaj Rassul, były szef afgańskiej dyplomacji, Abdullah Abdullah, a także były minister finansów Aszraf Ghani. Faworytem wydaje się być Rassul, którego wskazał ustępujący prezydent.

By wybory zakończyły się już w pierwszej turze, kandydat musi zdobyć ponad połowę głosów. W innym wypadku konieczna będzie druga tura wyborów latem.

Dla Afganistanu, pogrążonego od lat w wojnie, wybory prezydenckie, w których być może po raz pierwszy uda się przekazać władzę w sposób pokojowy i demokratyczny, są dużym sprawdzianem. Niestety, talibowie zapowiedzieli, że zamierzają zniechęcić ludzi do udziału w nich i pierwsze efekty już są. Krótko po otwarciu lokali wyborczych, w pobliżu jednego z nich, doszło do pierwszego wybuchu, w wyniku którego 4 osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko i jest w stanie krytycznym.

Jak przypomina TVN24, faworyt ustępującego prezydenta Karzaja jest też faworytem w wyborach. Rassul był ministrem dyplomacji, ale zrezygnował ze stanowiska, by moc startować w wyborach. Ma opinię człowieka, któremu brak instynktu władzy, ale za to wiernego Karzajowi, któremu zależy na wyborze prezydenta-marionetki.
Wygrana Zalmaja Rassula sprawiłaby też, że władza w Afganistanie nadal, od połowy XVIII wieku, pozostawałaby w rękach Pasztunów z plemiennej konfederacji Durranich. Rassul większość życia spędził na Zachodzie; do Afganistanu wrócił dopiero w 2002 roku, po obaleniu rządów talibów. Do jego zalet na pewno można zaliczyć fakt, że nie jest obciążony korupcją, nie ma krwi na rękach; jest też człowiekiem światowym (biegle włada kilkoma językami, lepiej zresztą niż językiem pasztu, którego się dopiero uczy), ale to akurat niekoniecznie musi mu dać poparcie Afgańczyków. W konserwatywnym kraju jakim jest Afganistan, wątpliwości może budzić też fakt, że Rassul nigdy się nie ożenił i nie ma dzieci.

Drugim poważnym kandydatem jest Dr Abdullah, zagorzały wróg talibów. Czy uda mu się do siebie przekonać Afgańczyków? Nie wiadomo, bo nie jest Pasztunem. Abdullah obiecuje, że jeśli zostanie prezydentem, podpisze z Amerykanami umowę o utworzeniu baz wojennych USA w Afganistanie i pozostawieniu tam kilkunastu tysięcy żołnierzy Zachodu po 2014 r. (to akurat deklaracja większości kandydatów). Abdullah zapowiada sojusz z Zachodem, decentralizację władzy, i nie zamierza układać się z talibami.

Trzeci poważny kandydat, Aszraf Ghani ma najlepsze kwalifikacje na przywódcę kraju, ale trudno mu będzie przekonać wyborców, że jest jednym z nich. Zachodnie maniery, doskonałe wykształcenie i wyższość, z jaką się odnosił do Afgańczyków, gdy po latach emigracji wrócił do kraju, już raz nie pozwoliły mu odnieść sukcesu wyborczego. Od 2001 roku był najbliższym doradcą prezydenta Hamida Karzaja, a oficjalnie jego ministrem finansów, który miał odbudować ze zniszczeń afgańską gospodarkę. I zrobił w tej materii bardzo dużo: uporządkował finanse, podatki, cła, walutę. W 2003 r. został uznany za najlepszego ministra finansów w całej Azji.

Na czas obecnej kampanii wyborczej zmienił swój wizerunek; ubierał się w afgańskie powłóczyste szaty i turban, nie rozstawał się ze sznurem modlitewnym, a wszystko po to, by rodakom wydać się wystarczająco afgańskim, a jak najmniej amerykańskim. Gdyby został wybrany, Afgańczycy musieliby też zaakceptować, że pierwszą damą zostałaby nie tylko cudzoziemka, ale w dodatku chrześcijanka, Rula z Libanu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.