Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Rosja pomaga USA w walce z narkotykami

W piątek rosyjskie siły wsparły amerykański napad na laboratoria produkujące heroinę w Afganistanie. Wspólna akcja potwierdza coraz lepsze stosunki Moskwy z Waszyngtonem.

Wspólna akcja rosyjskich i amerykańskich służb antynarkotykowych, podczas której zniszczone zostały cztery główne laboratoria produkujące heroinę i opium oraz prawie tona narkotyków, zakończyła się sukcesem. Sukcesem również dyplomatycznym, bo operacja była pierwszą taką próbą współpracy między dwoma krajami w Afganistanie i znaczącym krokiem naprzód w ich relacjach. Co również warte odnotowania, było to pierwsze rosyjskie zaangażowanie w tym kraju odkąd Armia Czerwona wycofała się stamtąd w 1989 roku.

"To wielki sukces" - mówi o akcji Wiktor Iwanow, szef Federalnych Służb ds. kontroli narkotyków - "To pokazuje, że za "resetem" w stosunkach między Rosją a USA stoją prawdziwe czyny, a nie tylko deklaracje".

Rosja, której zależy na stabilności w Afganistanie i całym regionie, jak dotąd nie angażowała się w wojnę w tym kraju, pamiętna własnych przykrych doświadczeń z trwającego ponad 10 lat konfliktu. Być może jednak teraz, na fali ocieplenia stosunków z Waszyngtonem, Moskwa będzie udzielać coraz większego wsparcia misji NATO. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że spora część narkotyków produkowanych w Afganistanie trafia na rynek rosyjski, zaś rząd Putina od dawna domagał się od USA wzmożenia akcji przeciw produkcji opium i heroiny.

Tymczasem Hamid Karzaj, prezydent Afganistanu, potępił dziś amerykańsko-rosyjską operację, mówiąc że stanowi ona pogwałcenie integralności terytorialnej kraju.

"Żadna instytucja nie ma prawa przeprowadzać takich operacji na naszym terytorium bez wcześniejszej zgody rządu. Takie nieskoordynowane akcje wyraźnie naruszają naszą suwerenność. Afganistan odpowie poważnie na każdą próbę powtórzenia takich czynów" - zagroził afgański przywódca.

Źródła:
www.nytimes.com
www.reuters.com


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawa jest reakcja Karzaja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

''rosyjskie siły wsparły amerykański napad '' w sumie to mogło i tak być, Amerykanie maczają wszędzie palce, gdzie im coś przeszkadza, ale żeby od razu napad.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hmmm
  • Hmmm
  • 31.10.2010 10:30

Co myśli świati! http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/article7094224.ece

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.