Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afganistan. Święty Florian w Ghazni

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Polscy żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej w głównej bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w dniu Święta Strażaka zaprezentowali specjalistyczny sprzęt gaśniczo-ratowniczy.

Mają jedynie 2 minuty, by podjąć akcję. Ich praca w PKW Afganistan nie różni się od tej wykonywanej w kraju. Jednak tutaj działają w warunkach bojowych.

- Głównymi zadaniami naszych strażaków w prowincji Ghazni jest ogólnie biorąc, prewencja i gaszenie – informuje Wiadomości24pl ppor. Anna Wisłocka z sekcji informacyjno-prasowej PKW. - Dodatkowo dochodzi tutaj zabezpieczenie awaryjne lądowania śmigłowców. Pamiętać przy tym trzeba, że śmigłowce, których lądowanie nasi strażacy zabezpieczają mają na pokładzie środki bojowe.

Są także i takie sytuacje, gdzie strażacy wykonują swoje zadania poza bazą, gaszą wówczas lub zabezpieczają sprzęt wojskowy uszkodzony w trakcie działań bojowych.

Wczoraj, w dniu swojego patrona św. Floriana, strażacy mieli wyśmienitą okazję do prezentacji swojego sprzętu: ciężkiego samochodu gaśniczo-ratowniczego Star Man, samochodu Jelcz, przewożącego ponad 8 tys. litrów wody, który jest dodatkowo opancerzony, armatek wodnych oraz kompleksowego zestawu ratunkowego Holmatro, służącego do ewakuacji ludzi z wraków pojazdów czy śmigłowców. Do indywidualnej ochrony służą strażakom ubrania żaroodporne i ochronne z tkaniny nomex. Do tego wszystkiego, rzec jasna, posiadają sprzęt ewakuacji medycznej. - Gdyż każdy ze strażaków jest jednocześnie ratownikiem – dodaje podporucznik Wisłocka.

Strażacy zawsze jednomyślnie powtarzają, że najważniejsze jest w ich pracy zaufanie do kolegi, który jest w akcji za nim, bo wówczas ten pierwszy wie, jak coś jemu się stanie, to kolega wyciągnie go z niebezpieczeństwa.

Nadmieńmy, że w chwili obecnej w Afganistanie przebywa już IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, której główny trzon tworzą żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej - „Czarnej Dywizji”. Do operacji w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF wchodzą siły z 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z Wędrzyna, ponadto żołnierze z Żandarmerii Wojskowej, 25. Brygady Kawalerii Pancernej, 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, komandosi GROM wraz z 1. Pułkiem Specjalnym Komandosów czy Morskiej Jednostki Działań Specjalnych.

IX zmianą dowodzi gen. Sławomir Wojciechowski, który w czasie przekazywania w dn. 20 kwietnia br. obowiązków z poprzedniej VIII zmiany z rąk gen. Andrzeja Reudowicza, nadmienił, że przede wszystkim pragnie kontynuować to, co zostało rozpoczęte i podnieść to o stopień wyżej. Dodał, iż nie będzie to łatwe, zbliża się bowiem afgańskie lato, czyli nasilenie ofensywy sił rebelianckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto