Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Talibowie rozpoczęli wiosenną ofensywę

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-04-16 12:14

Talibowie podali informację, że dzisiejsze ataki w Kabulu oraz innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom międzynarodowym i rządowym. W stolicy szturmowano ambasady i parlament, a także pałac prezydenta.

Dotychczas zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych - podały źródła medyczne w Kabulu.

Zabihullah Mudżahid, rzecznik talibów w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że te ataki to początek wiosennej ofensywy. Z oświadczenia wynika, że rebelianci zaatakowali także silnie strzeżony pałac prezydenta Hamida Karzaja.

Sedik Sedikki, afgańskie MSW powiedział, że w atakach uczestniczą także rebelianci Hakkaniego, którzy mają siedzibę w Pakistanie. Według Sedikkiego ta organizacja jest dużym zagrożeniem dla wojsk NATO.

Po 5 godzinach walk nadal słychać wybuchy, a rebelianci zaatakowali już parlament, dzielnicę dyplomatyczną, ambasadę Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych - czytamy na interii.pl.

Starcia nadal trwają w centrum Kabuli, a ponadto w rejonie supermarketów, tam gdzie cudzoziemcy robią zakupy - dodaje Seddik.

Pracownicy polskiej ambasady są w bezpiecznych miejscach, a sama ambasada nie była obiektem ataków - podał Marcin Bosacki, rzecznik MSZ.

Gdy parlament był ostrzeliwany, to kilku talibów weszło do środka, lecz parlamentarzyści stawili im opór.

Rzecznik talibów mówił także, że wielu mudżahedinów we wszystkich atakach z lekką i ciężką bronią, w kamizelkach szahidów, z granatnikami, rakietami i granatami ręcznymi, atakuje cele. Dodał, że zabili już wielu żołnierzy NATO oraz innych przeciwników. Podczas ataków bezpieczne nie było też lotnisko w Dżalalabadzie, położone 130 kilometrów od stolicy, w którym mieści się ważna baza wojsk NATO.

Te ataki mogą skutkować tym, że stopniowe wycofywanie wojsk z Afganistanu przez siły międzynarodowe zakończy się niepowodzeniem - podała Reuters.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.