Facebook Google+ Twitter

Afganistan. W polskiej bazie powstała kaplica dla chrześcijan

W jednej z największych baz wojskowych w Ghazni uroczyście otwarta została kaplica pw. Miłosierdzia Bożego. - Jesteśmy świadkami szczególnego paradoksu. Oto muzułmanie wybudowali miejsce modlitwy dla chrześcijan – zauważył ks. kpt Rafał Kaproń.

Sonda

Afgańczycy atakujący polskich żołnierzy to:

 / Fot. EPA/JALIL REZAYEEKaplica powstała na miejscu poprzedniej, która została zniszczona przez rakietę rebeliantów.

Żołnierze VII zmiany najpierw ustawili na otwartej przestrzeni ławki, krzesła i prowizoryczny ołtarz. Udało się zrobić zadaszenie ze siatki, chroniące przed słońcem. - I tak się zaczęło – mówi dla Wiadomości24.pl, kpt Artur Pinkowski z sekcji informacyjno-prasowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Żołnierze kolejnej, VIII zmiany, z pomocą miejscowej ludności – ukończyli budowę.

- W nowej kaplicy, w centralnym punkcie zawisł obraz Miłosierdzia Bożego przywieziony z Polski i dedykowany specjalnie dla żołnierzy służącym w Afganistanie – dodaje kapitan.

Przed kaplicą widnieje tablica z dwujęzycznym napisem: „The Chapel of Divine Mercy – Kaplica pod Wezwaniem Miłosierdzia Bożego”.

Uroczystość otwarcia odbyła się wczoraj podczas nabożeństwa ekumenicznego, w czasie którego wspólnie modlili się i dziękowali żołnierze, Polacy i
Amerykanie, chrześcijanie różnych wyzwań, katolicy, muzułmanie, baptyści, luteranie.

Nabożeństwo odprawiano na przemian w językach: polskim i angielskim.

- Dziś przychodzimy do tej kaplicy, która ma być miejscem spotkań różnych kościołów, czego wyrazem przed chwilą była modlitwa ekumeniczna – nadmienił ks. mjr Władysław Kozicki.

Po ceremonii, jak informuje W24, kpt Pinkowski, odprawiono mszę św. dla katolików. - Jesteśmy świadkami swoistego paradoksu. Oto muzułmanie w szczególnym okresie ramadanu wybudowali miejsce modlitw dla chrześcijan – powiedział w trakcie mszy ks. Kaproń.

VIII zmiana PKW swoją misję w Afganistanie rozpoczęła z dniem 28 października. Żołnierze pokonali 5,5 tys. km ze swojej głównej bazy w kraju 11. Lubuskiej Dywizji
Kawalerii Pancernej, popularnie zwanej „Czarną Dywizją”. W prowincji Ghazni będą służyli
do przełomu marca i kwietnia przyszłego roku.

Polski Kontyngent Wojskowy wchodzi w skład misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Uczestniczy w niej około 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, współpracujących z żołnierzami 47 innych państw. Siły ISAF liczą łącznie ponad 130 tys. żołnierzy i pracowników wojska.

Tymczasem w kraju na żagańskim poligonie (lubuskie) w ramach przygotowań do kolejnej misji w Afganistanie ćwiczą żołnierze zgrupowania bojowego
Bravo z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna. To m.in. oni będą trzonem Polskich Sił Zadaniowych podczas IX zmiany.

Mają już za sobą okres przygotowań w ośrodkach szkoleniowych w Niemczech i USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ee
  • ee
  • 27.04.2011 06:07

Miłosierdzia Bożego - nie ma to jak czarny humor. Wojsko okupacyjne otwiera kaplicę miłosierdzia... Gdyby nie było straszne, byłoby śmieszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję panie Zbigniewie, podoba mi się to zdanie. Wyciszenia to żołnierze na pewno potrzebują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze sekcji prasowej PKW w Afganistanie otrzymałem od kpt Artura Pinkowskiego nast. informację: "Osoby wszystkich wyznań przychodzą do kaplicy nie tylko dla modlitwy, ale i swoistego wyciszenia i rozmyślań. Każdy ma prawo przyjść do kaplicy i uczestniczyć w nabożeństwie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgosiu, również nad tym się głowiłem, ale takim, a nie innym przekazem dysponowałem z Afganistanu. Jedynie co mogę przypuszczać, że zasygnalizowane tu pojęcia są jakimś skrótem myślowym, ad hoc, niestety, którego nie mogłem zwerifikować natychmiast w czasie pisania tekstu. Taka wypowiedź pochodziła ze słów ks. Wł. Kozickiego. Jeżeli otrzymam ze sekcji prasowej PKW nieco wyjaśnień - natychmiast z Państwem się podzielę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> chrześcijanie różnych wyzwań, katolicy, muzułmanie, baptyści, luteranie

Jak to rozumieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.