Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Większa polska strefa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-13 17:32

Polscy żołnierze w Afganistanie przejęli odpowiedzialność za kolejne miasto w tym kraju. Od dwóch dni biało-czerwona flaga powiewa w dystrykcie Ajristan (czyt. adżristan). To północno-zachodnia część prowincji Ghazni, za którą odpowiadają nasi żołnierze.

Przejęcie kontroli nad kolejnym rejonem w prowincji to efekt operacji "Over the Top".
Major Mirosław Ochyra - oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o pomoc w przywróceniu porządku w dystrykcie Ajristan poprosili sami Afgańczycy.

Do dowódcy polskiego kontyngentu prośbę o pomoc wystosował minister obrony Afganistanu - Abdul Rahim Wardak. W dystrykcie Ajristan w ostatnich dniach nasiliły się ataki na lokalna władzę, mieszkańców i siły bezpieczeństwa.

W operacji "Over the Top" bierze udział ponad 150-ciu żołnierzy, także afgańscy wojskowi i policja z prowincji Ghazni.

Aktywność polskich żołnierzy to konsekwencja nowej taktyki ogłoszonej kilka tygodni temu. Na polecenie ministra obrony nasi mundurowi w Afganistanie wychodzą z baz i starają się uprzedzać ataki na siły koalicyjne.

Takie działania mają pomóc Afgańczykom w zapewnieniu względnego bezpieczeństwa w kraju w trakcie sierpniowych wyborów.

Według generała w stanie spoczynku - Stanisława Kozieja - taka strategia jest dobra tylko na krótką metę. W dalszej perspektywie - zdaniem stratega - nie zda ona egzaminu. Były wiceminister obrony zwraca uwagę, że rebelianci po ataku sił koalicyjnych wycofają się do kryjówek i będą czekać spokojnie, aż wojska wyjdą z danego terenu.

Wzmożoną aktywnością żołnierzy - zdaniem Kozieja - można co najwyżej zapewnić chwilowy spokój w miejscach, gdzie będą organizowane wybory prezydenckie.

Generał Koziej podkreślił w rozmowie z IAR, że jednocześnie z aktywnością wojskową powinna iść aktywność gospodarcza i humanitarna. Tylko szybka odbudowa Afganistanu pozwoli w przyszłości uznać misję ISAF za udaną.

Generał Stanisław Koziej dodał również, że NATO powinno jak najszybciej - bez oglądania się na Stany Zjednoczone - opracować wielopłaszczyznowy program naprawy sytuacji w tym kraju.
W Afganistanie trwa obecnie piąta zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Misja liczy 2 tysiące żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.