Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Wielkie niszczenie opium

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-21 17:41

Amerykańska armia zniszczyła w Afganistanie zapasy ponad 300 ton opium. To część walki żołnierzy NATO z narkobiznesem, z którego dochód czerpią talibowie.

Amerykańskie myśliwce zrzuciły bomby w południowej prowincji Helmand na miejsce, w którym przechowywane były nasiona. W tym samym czasie w pobliskich wsiach pojawili się pracownicy organizacji pomocowych, którzy rozdawali afgańskim rolnikom nasiona innych roślin. Zachęcali ich w ten sposób do zmiany swoich upraw.

Rory Donohoe z amerykańskiej organizacji US Aid ma nadzieję, że dzięki takim akcjom w Afganistanie spadnie produkcja narkotyków. "To prawdziwe wyzwanie nieść pomoc w strefie wojny, kiedy nad głowami cały czas latają myśliwce. W takim właśnie modelowym gospodarstwie Afgańczycy przechodzą szkolenie, a potem biorą nasiona i wracają do swoich domów" - mówi Rory Donohoe.

Szacuje się, że z Afganistanu pochodzi około 90 procent produkowanego na świecie opium, z którego później wytwarza się heroinę. Zyski ze sprzedaży narkotyków są głównym źródłem dochodu talibów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.