Facebook Google+ Twitter

Afganistan zaangażowany w polską tragedię

Bezpośrednio po tragedii smoleńskiej w polskiej prasie pojawiły się informacje na temat oddźwięku tego wydarzenia na świecie. Za przykład podawano media zachodnioeuropejskie, amerykańskie, ewentualnie z Ameryki Łacińskiej.

Nie poświęcono uwagi innym krajom, chociażby azjatyckim. Afganistan, bo to o nim mowa, zacieśnił w ostatnich latach stosunki bilateralne z Polską. Wynika to głównie z obecności polskich żołnierzy w ramach misji ISAF w tym kraju. Warto przyjrzeć się bliżej jak przedstawiały się reakcje na katastrofę, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r. w państwie, w którym od ponad 30 lat trwa wojna.

Nie tylko afgańska prasa poświęciła sporo miejsca katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Ze strony prezydenta Karzaja oraz jego gabinetu kilkakrotnie do Polski przesłane zostały kondolencje oraz wyrazy współczucia. W dzień tragedii, 10 kwietnia, Hamid Karzaj złożył głębokie wyrazy współczucia z powodu śmierci polskiego prezydenta i delegacji rządowej. Złożył również kondolencje rodzinom ofiar, żołnierzom stacjonującym w Afganistanie oraz wszystkim Polakom. Karzaj podkreślił, iż prezydent Kaczyński był dobrym przyjacielem i sojusznikiem oraz odegrał znaczącą rolę w walce z terroryzmem oraz w zapewnieniu stabilizacji w Afganistanie.

W podobnym tonie były utrzymane kondolencje złożone dzień później przez Meszrano Dżirgę (wyższą izbę afgańskiego parlamentu). 12 kwietnia afgański minister spraw zagranicznych, Zalmaj Rasul, przekazał Radosławowi Sikorskiemu kondolencje i wyrazy współczucia - "Afgańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych łączy się w żałobie narodowej z mieszkańcami przyjacielskiego kraju, Polski, a zwłaszcza z członkami rodzin ofiar tragedii."

Dnia 14 kwietnia Hamid Karzaj ponownie przesłał do Warszawy wyrazy współczucia i kondolencje w związku z sobotnią katastrofą lotniczą. Tym razem jego słowa adresowane były do premiera Donalda Tuska oraz do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.