Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Zginęli cywile w nalocie - NATO zaprzecza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-04 12:17

Przedstawiciele sił międzynarodowych zaprzeczają, jakoby w nalocie sił NATO w północnym Afganistanie zginęli cywile. Tymczasem miejscowe władze poinformowały, że w ataku na porwaną przez talibów cysternę zginęło co najmniej 90 osób, a przynajmniej połowa z nich to mieszkańcy pobliskiej wioski.

Nalot w prowincji Kunduz przeprowadzili niemieccy żołnierze, którzy stacjonują w tym regionie. Niektóre źródła podają, że zabitych i rannych może być nawet około 200 osób.

Rzeczniczka międzynarodowych wojsk potwierdziła, że przeprowadzono atak. Jak podkreśliła przedstawicielka ISAF - w nalocie zginęło 56 afgańskich bojowników. "Obyło się bez ofiar cywilnych" - głosi stanowisko niemieckiej armii. "Po oszacowaniu, że tylko talibowie są w okolicy jeden z dowódców wojskowych rozkazał zbombardować cel" - dodała rzeczniczka.

Rozkaz miał pochodzić z centrum operacyjnego prowincji, którym kierują Afgańczycy.
NATO zaprzecza zatem informacjom miejscowych władz, jakoby przynajmniej 45 osób, które poniosły śmierć w ataku było cywilami. Międzynarodowe siły prowadzą jednak śledztwo w tej sprawie.

Tymczasem do miejscowych szpitali trafiły już pierwsi ranni. Wielu z nich ma poważne poparzenia. Pracownicy służby zdrowia nie mogli podać jeszcze dokładnej liczby poszkodowanych, gdyż wciąż napływają kolejni pacjenci. Wiadomo jednak o co najmniej 13 osobach, w tym trójce dzieci, którzy zgłosili się do szpitala prowincjonalnego w Kunduz. "Ciężko nam przetransportować ciała i szczątki osób, które zginęły w wybuchu, ponieważ zostały one silnie spalone w eksplozji bardzo łatwopalnej substancji" - dodał przedstawiciel tej placówki.

Wczoraj w nocy talibowie skradli dwie cysterny. Dziś przekraczali rzekę w północnym Afganistanie. Jak powiedział agencji AFP świadek zdarzenia - bojownikom udało się przetransportować jedną z ciężarówek, podczas gdy druga utknęła w błocie. Talibowie postanowili poszukać pojazdu, dzięki któremu mogliby wydobyć cysternę.

"Wówczas ludność cywilna z miejscowej wioski zaczęła gromadzić się wokół ciężarówki. Chcieli wydobyć z cysterny jak najwięcej paliwa" - opowiadał Afgańczyk. W tym momencie miało dojść do nalotu. Jak zaznaczył świadek tragedii - na ciężarówce znajdowało się wtedy od 10 do 15 talibów natomiast wokół niej zebrało się wielu cywilów . "Wszyscy przy cysternie zginęli" - powiedział.
Podejrzewa się, że w momencie nalotu - wokół cysterny znajdowało się od 200 do 250 osób.
Straty wśród cywili wywołują oburzenie wśród afgańskiej ludności. Nowy dowódca sił NATO i Stanów Zjednoczonych w tym kraju - generał Stanley McChrystal powiedział niedawno, że ograniczenie tego typu ofiar będzie priorytetem jego strategii. McChrystal zalecił ponad 100 tysiącom żołnierzy sił międzynarodowych by "zmienili mentalność" w walce z talibami.

Poprzedni dowódca sił NATO w Afganistanie generał David McKiernan został odsunięty po niecałym roku od pełnienia tej funkcji. McKiernan odszedł po kontrowersyjnych nalotach w zachodnim Afganistanie, które pochłonęły dziesiątki ofiar cywilnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.