Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Zginęło 12 cywilów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-14 20:36

NATO potwierdziło, że w czasie ofensywy w afgańskiej prowincji Helmand w ostrzale rakietowym prowadzonym przez żołnierzy Sojuszu zginęło 12 cywilów. Dwie rakiety chybiły celu i trafiły w prywatny dom w mieście Mardża, o które obecnie toczą się walki.

Głównodowodzący sił NATO w Afganistanie generał Stanley McChrystal wyraził "głęboki żal z powodu tragicznej śmierci cywilnych osób". Powiedział, że wojska NATO zrobią wszystko co możliwe, aby w przyszłości uniknąć takich zdarzeń. System kierujący wystrzeliwaniem rakiet został poddany kontroli.

Rozpoczęta w prowincji Helmand operacja Mosztarak - co w języku dari znaczy "razem" - jest największą akcją zbrojną sił koalicji przeciwko talibom od 2001 roku. Uczestniczą w niej wspólnie amerykańscy, brytyjscy i afgańscy żołnierze.

Zdobyć bastion

Obecnie toczą się zacięte walki o odzyskanie kontroli nad miastem Mardża - uważanym za bastion talibów. Ekstremiści zgromadzili tam około dwóch tysięcy bojowników. Ofensywa następuje powoli, chodzi o uniknięcie strat własnych oraz ofiar wśród ludności cywilnej. Żołnierze napotykają na swojej drodze na miny i ostrzał snajperów. W trwającej drugi dzień operacji zginęło pięciu żołnierzy koalicji i około trzydziestu talibskich bojowników.

W początkowej fazie wspólnej ofensywy wojsk NATO i Afganistanu bierze udział ponad cztery tysiące amerykańskich marines i około półtora tysiąca żołnierzy armii afgańskiej. Mają oni zabezpieczyć centrum Mardży. Za nimi podążają już czołgi i jednostki inżynieryjne. W dalszej części ofensywy wezmą udział Brytyjczycy, Duńczycy, Francuzi i Estończycy. Łącznie w akcji bierze udział 15 tysięcy żołnierzy sił koalicji.

Ofensywa ma na celu wyparcie talibów z prowincji Helmand, skąd przeprowadzane są zbrojne wypady przeciw siłom międzynarodowym oraz władzom afgańskim. W regionie znajdują się także ogromne obszary upraw maku opiumowego, którego sprzedaż jest jednym ze źródeł finansowania talibów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.