Facebook Google+ Twitter

Afganistan: Żołnierze pożegnali poległego kolegę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-11 21:28

Żołnierze w Afganistanie pożegnali kapitana Daniela Ambrozińskiego, który zginął w czasie wczorajszego ataku na pieszy polsko-afgański patrol w dystrykcie Ajiristan. Minister Obrony Narodowej poinformował w komunikacie na stronie internetowej, że w uroczystości w polskiej bazie w Ghazni brali udział polscy, amerykańscy i afgańscy wojskowi.

- Najlepsi odchodzą pierwsi - takimi słowami pożegnał kapitana dowódca Polskich Sił Zadaniowych "White Eagle" - pułkownik Rajmund Andrzejczak. Poległego żołnierza prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.
Pułkownik Andrzejczak podkreślił, że do najtrudniejszych zadań zawsze byli kierowani najlepsi. Kawaleria - jak powiedział dowódca - zawsze wypełniała najcięższe misje, a ta prowadzona wczoraj w Ajiristanie była bardzo trudna.

Uroczystość poprzedziła msza święta, którą w intencji kapitana Daniela Ambrozińskiego odprawił kapelani: ksiądz major Mariusz Tołwiński oraz ksiądz major Władysław Jasica. Kapelani wspominali w trakcie nabożeństwa kapitana Ambrozińskiego jako ambitnego i zdolnego żołnierza.
Ostatnim akcentem ceremonii było pośmiertne uhonorowanie kapitana Ambrozińskiego medalem Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa. Punktualnie o godzinie 17.00 wystartował śmigłowiec Mi 17, na pokładzie którego znajdowała się trumna z ciałem żołnierza.

Prezydent odznaczył także pośmiertnie kapitana Daniela Ambrozińskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. Lech Kaczyński złożył kondolencje bliskim zmarłego. "Składam najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie, łącząc się w bólu i modlitwie ze wszystkimi, których dotknęła ta tragedia." - napisał prezydent.

W poniedziałek w dystrykcie Ajristan w prowincji Ghazni doszło do ataku talibów na liczący kilkadziesiąt osób pieszy patrol. W jego składzie byli polscy i afgańscy żołnierze. Czterech naszych wojskowych zostało rannych, jeden - kapitan Daniel Ambroziński - początkowo uznawany za zaginionego - zginął. Ciało poległego żołnierza znaleziono we wtorek nad ranem po całonocnych poszukiwaniach. Obecnie w Afganistanie - w ramach V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego - przebywa około 2 tysięcy naszych żołnierzy. Kolejnych 200 wchodzi w skład odwodu strategicznego, który jest utrzymywany w kraju i gotowy do przerzutu w rejon misji w każdej chwili.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.