Facebook Google+ Twitter

Afganistanowi grozi głód

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-14 14:03

Rosnące w zawrotnym tempie ceny żywności sprawiły, że w kraju szybko przybywa ludzi, których nie stać na kupno jedzenia. Według opublikowanego właśnie raportu ONZ, takich osób w Afganistanie jest teraz aż 2 i pół miliona.

Rosnące ceny na światowych rynkach spowodowały gigantyczne - jak na kieszenie Afgańczyków - podwyżki w przypadku produktów pierwszej potrzeby. Za chleb, który w zeszłym roku kosztował 6 afgani, teraz trzeba zapłacić 3 razy więcej. W efekcie, nawet na ulicach bogatego Kabulu można spotkać wielu żebraków, którzy nie mają co jeść.

- Leżę tutaj przez cały dzień, bo nic innego mi nie pozostało. Codziennie proszę Boga, żeby dał mi przynajmniej jeden chleb, żebym przeżył. Jak człowiek jest głodny, to nie myśli o niczym innym jak tylko o jedzeniu - mówi wysłannikowi Polskiego Radia żebrak Mohammad.

Afgańscy sklepikarze jednym tchem wyliczają ostatnie podwyżki. - Ten worek mąki w zeszłym roku kosztował 800 afgani, teraz 2100. Worek ryżu skoczył z tysiąca afgani na 2100 - wskazuje właściciel sklepu na obrzeżach Kabulu.

Szef misji Światowego Programu Żywności w Kabulu, Rick Corsino, wyjaśnia, że sytuacja w Afganistanie jest efektem podwyżek cen na światowych rynkach. Dodaje, że Afganistan jest w tej szczególnej sytuacji, iż nawet w czasie urodzaju nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mąki i pszenicy. Importuje więc te towary z Pakistanu, Kazachstanu i Iranu.

Eksperci przewidują, że tegoroczne zbiory w Afganistanie będą bardzo niskie. Dodatkowo, w lecie w całym kraju należy spodziewać się suszy, która już teraz jest widoczna na północy Afganistanu. Na przedmieściach miasta Mazar-i-Szarif koczują ponad 2 tysiące rodzin, które uciekły ze swoich wiosek w poszukiwaniu wody i jedzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.