Facebook Google+ Twitter

Afgańskie dzieci, dzięki wolontariuszom, mają skatepark

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-29 15:56

Kilkanaścioro afgańskich dzieci, każdego popołudnia, uczy się jeździć na deskorolkach w skateparku znajdującym się w centrum Kabulu. Kilkanaście miesięcy temu założyli go wolontariusze z Wielkiej Brytanii, którzy chcieli w ten sposób uszczęśliwić dzieci mieszkające w ogarniętym wojną kraju.

Podopieczni Brytyjczyków pochodzą najczęściej z biednych afgańskich rodzin, ale są również dzieci bogatych rodziców. Brytyjczycy przywieźli do Kabulu deskorolki i obuwie dla dzieci. Teraz w "Skateistanie", jak nazwali betonową rynnę, w której zorganizowali zajęcia, trenują zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.

16-letni Mirwais opowiada, że kiedyś, w okolicy dzisiejszego skateparku, mył samochody. Jego kolega powiedział mu nowym miejscu i zachęcił do przyjścia. Teraz chłopak uczy kolejne dzieci, które przychodzą jeździć na deskorolkach.

- Dzieci uwielbiają ten sport. Jeżdżą, gdy pada deszcz, gdy basen jest zalany, nawet gdy w zimie jest lód. Nic ich nie powstrzyma. W październiku zeszłego roku, 50 metrów od skateparku był zamach samobójczy. A po południu dzieci już znowu tam jeździły - opowiada jeden z założycieli "Skateistanu" Olivier Percovich.

Wkrótce Brytyjczycy chcą wybudować nowy i większy skatepark. Ich firma otrzymała od afgańskiego komitetu olimpijskiego 3 tysiące metrów kwadratowych ziemi. Ma tam powstać nie tylko miejsce do jeżdżenia na deskorolkach, ale także centrum komputerowe dla najmłodszych.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.