Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3274 miejsce

Afinitor przedłuża życie chorych na raka piersi. Kosztuje 100 tysięcy franków

Lek znany od dawna, lecz dopiero teraz wchodzi na rynek. Jego ogromną wadą jest cena, a skutkiem ubocznym dyskusja czy można ponosić solidarnie tak ogromne koszty przedłużenia czyjegoś życia.

Afinitor jest lekiem zawierającym substancję czynną ewerolimus. Preparat jest dostępny w postaci jasnożółtych podłużnych tabletek (5 i 10 mg). Jak podaje Centrum informacji w Polsce ze względu na niską liczbę pacjentów z rakiem nerkowokomórkowym, choroba jest uznawana za rzadką, a preparat Afinitor został oznaczony 5 czerwca 2009 r. jako leki sierocy (lek stosowany w rzadkich chorobach).

Tymczasem w Szwajcarii kilka dni temu wydano zezwolenie na stosowanie leku
kobietom z rakiem piersi, co wywołało dyskusję publiczną. Lek ten w stanie zaawansowanego raka znacznie hamuje jego postęp i przedłuża życie pacjentkom. W przypadku wczesnego zastosowania, w fazie początkowej, lek ma właściwości lecznicze i prowadzi do wyzdrowienia.

Wadą leku jest jego cena. Kosztuje 100 tysięcy franków. Na ogół pacjentka nie dysponuje taką sumą, a dla kasy chorych to potężne obciążenie. Ludzie pytają, jak lek może kosztować aż tak astronomiczną kwotę i dlaczego członkowie kasy chorych muszą solidarnie ponosić koszt kuracji, która może jedynie przedłuży życie pacjentki lecz jej nie uleczy? Jak obniżyć cenę?

Novartis International AG tłumaczy się, ogromnymi kosztami rozwijania i pozyskania leku. Ponad 20 lat badań i doświadczeń oraz prac nad lekiem i jego zastosowaniem pochłonęło miliardy. Novartis inwestował, nie mając pewności czy lek będzie mógł być stosowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Mój ojciec miał raka i się wyleczył, jego kolega lekarz - rak żołądka - po wycięciu żołądka - miał przerzuty, ale się wyleczył. Ojciec stosuje miód i PROPOLIS - rozpuszcza to w spirytusie i smaruje to co mu wyskoczyło na ciele i pije. Jego kolega tylko pije - żyje a od operacji mijają już powyżej dwa lata - nie chodzą do lekarzy, ani jeden ani drugi. Więc spróbujcie tego - w przypadku mojego ojca zadziałało. Pozdrawiam. PS:: To by dowodziło, że z rakiem jest tak jak ze szkorbutem - niedobór jakiegoś składnika (na forach piszą niedobór witaminy B17). Powodzenia trzymam kciuki, aby Wam się udało jak mojemu ojcu i jego koledze z ryb.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna Wiszniewska
  • Krystyna Wiszniewska
  • 02.09.2012 09:42

Od kilku dni stosuję Afinitor. Po raku piersi mam przerzuty do płuc i zmiany w wątrobie. Źle znoszę leczenie - mam bóle w klatce piersiowej, kaszel, depresję, zajady w jamie ustnej i inne dodatkowe dolegliwości, ale jestem pełna nadziei na przedłużenie życia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Beato, mam nadzieję, że przekażesz dalej tę wiadomość. Ja nie tracę nadziei, że koncern Novartis zmięknie.
Rocznie zachorowuje na raka piersi 200 tys. kobiet na świecie. Tendencja zwyżkowa co roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 25.07.2012 12:29

Bardzo ciekawy artykuł. Ale też odbierający nadzieję na rozniecenie światełka w tunelu, gdyż wiadomo, że koncerny nie robią niczego dla idei. I prawie niemożliwe jest z nimi wygrać.
Chorych na tę przerażającą chorobę przybywa i nadal będzie ich coraz więcej. Mój Najmilejszy zapadł wprawdzie nie na raka piersi, tylko czego innego, ale jedna iniekcja kosztuje nas ok. 1 tys. zł.
Dlatego dobrze już rozumiem życzenie: "zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia, a wszystko inne przyjdzie samo".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisał Marek Chorążewicz : Dzisiaj wielu ludzi interesuje bardziej destrukcja, niż wysiłek w kierunku poprawy jakości życia.
I w tym rzeczy sedno, niestety. Dlatego taki projekt Bila Gatesa dot. wynalazku ubikacji jest genialnym.
Teraz przydałby się jeszcze konkurs: jak obniżyć cenę lekarstwa? Bo ono wcale w produkcji takie drogie nie jest, tylko koncern chce zwrotu kosztów wszelakich tzn. na naukowe poszukiwania i rozwój i wdrożenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mamono
kretynko
czy wiesz
że też
umrzesz ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

całkiem nagiaptekarz produkuje proszek
na cokolwiek
sakiewke w garsci trzymaidiota


inni udaja ze jest inaczej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, w sytuacji obecnej, gdy kosmiczne pieniądze idą dosłownie w dym, wraz z wybuchami tysięcy bomb i pocisków pod różnymi szerokościami geograficznymi - możemy być tylko niepoprawnymi optymistami. Podobnie, jak Beata, ciemności widzę nad zastosowaniem wielu skutecznych leków i technologii medycznych. Mógłbym wskazać jeszcze kilka przykładów, gdzie możliwości współczesnej medycyny byłyby niepomiernie wyższe, ale problemem są pieniądze, których człowiek nie żałuje na inne cele... Dzisiaj wielu ludzi interesuje bardziej destrukcja, niż wysiłek w kierunku poprawy jakości życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cena leku jest kosmiczna, dlatego obawiam się, że mimo takiego wkładu pracy naukowców, terapia tym "cudownym" specyfikiem, nie będzie jednak dostępna dla wielu, wielu kobiet.

Dziękuję za ten materiał Basiu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ważny kamień milowy dla kobiet z rakiem piersi. Dzięki współpracy wielu naukowców z całego świata oraz 700 kobiet, które poddały się próbom, lek daje nadzieję i konkretną skuteczność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.