Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6100 miejsce

Afryka Adama Falka. Kobiety plemion Himba i Herero na zdjęciach

Zdjęcia kobiet z afrykańskiej pustyni Namib można oglądać od środy, 7 marca, w warszawskiej kawiarni Leniviec. Ich autorem jest Adam Falk, finansista z zawodu, fotografik z pasji, który samochodem terenowym przejechał 4 tysiące km po namibijskiej pustyni, by pokazać rdzennych mieszkańców czarnej Afryki, żyjących niemal tak, jak ich przodkowie. Szczególnie zafascynowały go tamtejsze kobiety.

- Afryka to idealne miejsce dla kogoś, kto lubi fotografować, a mnie od lat interesowały dwa plemiona zamieszkujące Namibię: Himba i Herero. Należą one do jednej grupy etnicznej, ale żyją całkiem inaczej, pielęgnują odmienne obyczaje. Szczególnie jednak zafascynowały mnie kobiety z tych plemion, piękne i niezwykle fotogeniczne – mówił Adam Falk na wernisażu wystawy 7 marca, w klubie Leniviec.

Adam Falk swoje marzenie o podróży do tej prawdziwej, czarnej Afryki, zrealizował w 2010 roku, gdy wraz z żoną przejechał ponad 4 tys. kilometrów po Namibii, utrwalając jedne z ostatnich plemion żyjących z dala od cywilizacji i kultywujących obyczaje przodków. W efekcie podróży, powstały zarówno zdjęcia dokumentujące życie dwu afrykańskich plemion, jak i zdjęcia portretowe namibijskich kobiet. 16 z nich trafiło na autorską wystawę Falka.

 / Fot. Adam Falk, mat. prasoweHimba, piękności Namibii, swą urodę podkreślają też wymyślnymi fryzurami i ozdobami. - Na wystawie umieściłem zdjęcia kobiet w różnym wieku. Zależało mi na pokazaniu jak, w zależności od etapów życia, od stanu cywilnego, zmienia się ich wygląd – mówi Adam Falk. Dziewczynki z tego plemienia mają warkoczyki plecione z przodu, by zasłaniały im twarz, młode kobiety gotowe do małżeństwa spinają fryzury sznurkiem z palmy i noszą coś w rodzaju czepków ze skóry, żony i matki wieszają muszelki między piersiami, co ma symbolizować płodność. Pokrywają też ciało mieszanką popiołu i ochry, dla pielęgnacji i ochrony przed słońcem.

 / Fot. Adam Falk, mat.prasowe
Zupełnie inaczej prezentują się kobiety z plemienia Herero, ubrane w tradycyjne stroje ludowe: krynolinę i kilka halek (sic!), wzorowane na strojach kolonizatorów z epoki wiktoriańskiej. - Fascynują mnie nie tylko twarze tych kobiet, ale też to co dopełnia ich piękna, a więc też kolorowe, dość grube (co w tych warunkach jest niezwykłe) stroje oraz kapelusze, zakończone rogami symbolizującymi płodność - opowiada Falk. - Dla osoby z zewnątrz, takiej jak ja, która widzi tę różnorodność kolorów, to bardzo ciekawe.

Wystawę można będzie oglądać do 27 marca, w klubie Leniviec przy ul. Poznańskiej w Warszawie.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kobieta - temat, który cieszy każdego fotografującego. Pozdrawiam *)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.