Facebook Google+ Twitter

"Afryka w drodze" - wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego

W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym można obejrzeć wystawę fotografii Marcina Kydryńskiego. Zdjęcia pochodzą z jego najnowszej książki pt. „Biel. Notatki z Afryki". Na fotografiach widać charakterystyczny dla Afryki świat kontrastów.

Plakat reklamujacy wystawę. / Fot. Marcin KydryńskW Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu nad Wisłą do 18 września br. można obejrzeć wystawę fotografii Marcina Kydryńskiego pod jakże znaczącym tytułem: „Afryka w drodze.” Zdjęcia pochodzą z jego najnowszej książki pt. „Biel. Notatki z Afryki.” Pozycja jest zapisem licznych podróży na ten kontynent odbytych przez autora w ciągu 25 lat. Wystawa odbywa się w ramach 10. Edycji Festiwal Dwa Brzegi.

Marcin Kydryński jest dziennikarzem muzycznym, autorem tekstów piosenek i kompozytorem. Tworzy głównie dla swojej żony, piosenkarki Anny Marii Jopek. Jest także fotografem i podróżnikiem. Z aparatem fotograficznym odwiedził między innymi: Zanzibar, Etiopię, Kenię, Sudan i afrykańskie pustynie. Łącznie spędził w Afryce kilkanaście lat. Jego relacje i zdjęcia z podróży regularnie ukazują się w miesięczniku „Kontynenty”. Marcin Kydryński jest pierwszym polskim fotografem, którego reportaż -z międzynarodową okładką ukazał się w National Geographic.

W dwóch salach Nadwiślańskiego Muzeum zaprezentowano kilkadziesiąt zdjęć podróżnika. Na fotografiach widać charakterystyczny dla Afryki świat kontrastów. Każda z nich zatrzymuje na dłużej. Z każdej wypływa odrębny przekaz. Zdjęcia mają wręcz hipnotyczne oddziaływanie, zmuszają do zastanowienia. Wywołują często zdziwienie, a bywa, że i wzruszenie.
Fotografie ukazują intensywne zmiany, jakie zachodzą w mentalności i stylu życia afrykańskich plemion. Są to zmiany, które odzierają Afrykę z pewnej tajemniczości…

Marcin Kydryński w jednym z wywiadów stwierdził, że: „Afryka to świat cały, to kosmos, to ogrom, bogactwo różnorodności ras, wiar, historii, klimatu, pejzażu” Ekspozycja jest tego dobitnym potwierdzeniem.

Okładka książki pt. Wystawa jest także świetną rekomendacją dla książki pt. „Biel. Notatki z Afryki”, o której Kydryński powiedział: „Nieuchronnie taka książka jak moja, moje fotografie i obserwacje, są doświadczeniem człowieka z zewnątrz, innego. Naznaczonego odrębnością.” I ten dystans na zdjęciach widać. Dzięki niemu udało się autorowi pokazać prawdę o Afryce. Jeżeli ktoś jest tej prawdy ciekawy powinien wystawę konicznie odwiedzić...

Afryka w drodze. Wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego w Muzeum Nadwiślańskim: Oddział Kamienica Celejowska przy ul. Senatorska 11/13 w Kazimierzu Dolnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Niestety, nie mam szans na drogę do tego muzeum by zobaczyć tam wystawę. Mam nadzieję, że nie tylko tam będzie ekspozycja. Afryka jest fascynująca z wielu powodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystawa z pewnością przyciąga dużo ludzi, bo zdjęcia oddają prawdziwą atmosferę Afryki. Nawet czytając książkę czasem trudno wyobrazić sobie pewne sceny, krajobrazy i obrazki sytuacyjne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kapuściński napisał "Heban" o tym kontynencie, warto i tę pozycję przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Dwóch Brzegach Marcin Kydryński promował tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.