Facebook Google+ Twitter

Afryka. W Namibii uruchomiono największy w świecie radioteleskop

Naukowcy nie ustają w staraniach i pokonują z coraz większym powodzeniem trudności w docieraniu do głębokich otchłani kosmosu. Budują dla tych celów nowoczesne urządzenia, które służą badaniu najskrytszych tajemnic.

Sztuczne satelity, sondy kosmiczne, pojazdy do badania Księżyca i odległych planet, teleskopy naziemne i kosmiczne, nasłuchy odgłosów kosmosu – oto garść treści wysiłków człowieka w poznawaniu Wszechświata. Dziś przyszła wiadomość, że naukowcom udało się uruchomić w Namibii - kraju południowo-zachodniej Afryki - największy dotąd w świecie teleskop HESS-II, im. Pawła Czerenkowa, którego rozmiary sięgają wielkości dwóch kortów tenisowych.

Ten nowoczesny gigant - teleskop HESS-II, znalazł swoje loku na rozległych terenach pustynnych, na wysokości 1800 m n.p.m, w odległości ok. 100 kilometrów na zachód od stolicy kraju - Windhuk. Ważące około 600 ton, wspaniałe "oko kosmosu" ze zwierciadłem o średnicy 28 m, będzie odtąd dzień i noc obserwować i wypatrywać zjawiska na niebie oraz wychwytywać płynące z kosmosu zmiany w promieniowaniu.

Członek ekipy naukowej, biorącej udział w projekcie, Pascal Vincent podkreśla, że to nie tylko "najszersze w świecie zwierciadło w tego typu instrumencie, pozwala ono też zobaczyć obrazy w sposób bardziej precyzyjny, z czterokrotnie większą ilością pikseli na obszarze nieba niż mniejsze teleskopy" – czytamy w serwisie wyborcza.pl.

Tymczasem w maju 2012 kilka państw Afryki południowej zostało wytypowanych przez międzynarodowy zespół naukowcó do udziału w globalnym wielkim projekcie budowy "największego radioteleskopu świata", tzw. Square Kilometer Array (SKA). To kolejny projekt gigantycznego urządzenia, które - jak pisze francuska agencja prasowa AFP – będzie się charakteryzować aż 50-krotnie wyższą czułością, od najmocniejszych obecnie podobnych radioteleskopów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.