Facebook Google+ Twitter

Afryka zaczyna klikać

W lipcu 2007 r. roku fundacja Simba Friends rozpoczęła w miejscowości Sega w zachodniej Kenii projekt Sega Sillicon Valley, mający na celu wykorzystanie do rozwoju lokalnej społeczności dobrodziejstwa XXI wieku - komputera.

Laboratorium komputerowe. / Fot. Maciek KowalskiDzięki wsparciu polskiego MSZ oraz założyciela fundacji, Jamesa Ofwony, pięć szkół (dwie podstawowe i trzy średnie), zostało wyposażonych w laboratoria komputerowe, a reszta należy do nas, wolontariuszy.

Nasi uczniowie

Dziesięć minut po umówionej godzinie 9 zjawiamy się w klasie szkolnej. Wiadomo - african time… Pod salą stoją dopiero trzy pary butów. Kilka (naście) minut później jesteśmy jednak wszyscy w komplecie. Pora rozpocząć kolejny dzień szkoleń komputerowych dla nauczycieli ze szkół. Rozglądamy się po sali - wśród naszej szesnastki podopiecznych widzimy sześćdziesięcioletnią dyrektorkę szkoły, świeżo upieczonego absolwenta ogólniaka, który uczy swoich młodszych kolegów matematyki, sekretarkę, a nawet spawacza zatrudnionego na posadzie woźnego. Wszyscy, zgodnie z regulaminem, zjawiają się w sali komputerowej boso. Wszyscy siedli, komputery włączone, można zaczynać. Nie mija jednak pięć minut, kiedy w sali rozlega się głośny jęk zawodu. Zabrakło prądu. Koniec zajęć na dziś.

Pilni, zdolni, chętni

Nauczycielska willa. / Fot. Maciek KowalskiTrzy tygodnie wcześniej, żaden z naszych uczniów nie miał pojęcia do czego służą dziwne pudła, przed którymi zostali posadzeni. Każdy z nich poświęcił niemal cały swój urlop na naukę, przychodząc pięć razy w tygodniu na cztery, a czasem nawet pięć godzin zajęć. Zaczynaliśmy od tego, co w Europie wie niemal każde dziecko - włączanie i wyłączanie komputera, obsługa myszki, klawiatury. Dzisiaj nasza wesoła grupa biegle posługuje się Wordem, a nawet Power Pointem czy Excelem i z niecierpliwością czeka na podłączenie internetu. Może już wkrótce będą mogli dzięki niemu przeczytać na portalu z dalekiej Polski o sobie.

Radość za szczyptą niepokoju

Nasza ulubiona "restauracja". / Fot. Maciek KowalskiNas najbardziej cieszy myśl, że wiedza, tak niezbędna do odnalezienia się na rynku pracy, czy ogólnie w dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie, będzie dalej przekazywana podopiecznym naszych uczniów. Już po pierwszych zajęciach, dyrektor lokalnej zawodówki, po dniu spędzonym na nauce, zaczął sam pokazywać dzieciakom to, czego się właśnie nauczył.

8 stycznia wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w szkołach miała się zacząć kolejna seria szkoleń, w tym również zajęć skierowanych do uczniów, prowadzonych przez przeszkolonych przez nas nauczycieli. W następstwie zamieszek, jakie wynikły po sfałszowaniu wyborów przez prezydenta Kibakiego, świąteczno-noworoczna przerwa nieco się przedłużyła. Pełni dobrych chęci wracamy jednak powoli do Sega - jedni z Tanzanii, inni z kenijskiej pustyni, czy nawet z Polski.

Więcej o fundacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

(+) Z wyrazami uznania i podziwu. :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dzisiaj nasza wesoła grupa ........ z niecierpliwością czeka na podłączenie internetu" - ja też na to czekam, będę miała ułatwiony kontakt z Wami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo dobra inicjatywa i ciekawy tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.01.2008 09:31

(+) Chyba juz mamy... :)
Coz, autor mial gdzie pobierac nauki :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.01.2008 09:10

+ Bardzo fajny tekst
może będziemy mieli DO z Afryki....

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik, bardzo ciekawe treści. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowa uznania! Świetna misja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję tekstu i udziału w takiej akcji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem i wnioskuję o natychmiastowe przyznanie Maćkowi drugiego piórka (które co prawda jest tylko fetyszem, ale jednak...)!
Gratuluję i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zresztą "Afryka klika" byłoby znacznie nośniejszym tytułem. Podmień go, będzie fajniej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.