Facebook Google+ Twitter

Afrykamera: Z afrykańską kamerą w Polsce

Już od czwartku fani kina i Afryki mogą uczestniczyć w festiwalu filmowym Afrykamera. Na widzów czeka kilkanaście filmów zarówno dokumentalnych, krótkometrażowych, jak i fabularnych, z których prawie każdy jest zdobywcą międzynarodowych nagród. Najbliższe półtora tygodnia to uczta dla afrokinomanów!

Kadr z filmu "Opowieść Griota" / Fot. Fot. Materiały prasoweIV Afrykamera rozpoczyna się 16 kwietnia w Warszawie pokazem filmu "Maskarada", algierskiego reżysera Lyes’a Salem’a. W kolejnych miastach (Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie) będzie się rozpoczynała w następnych dniach.

W tegorocznym repertuarze znajdują się np. "Cudze dzieci", "Chmury na Conakry", "Jerusalema", a z dokumentów np. zapowiadające się ciekawie "500 lat później". Tytuły prawdopodobnie nie mówią dużo osobom, które na co dzień nie interesują się kinem afrykańskim, ale liczba nagród, które otrzymały "Chmury na Conakry" (FESPACO 2007 - nagroda publiczności RFI, MFF Verona 2007 - nagroda publiczności, MFF Tybinga 2007 - nagroda publiczności, MFF Stuttgart 2007 - nagroda publiczności, Churibca Festiwal Kina Afrykańskiego 2008 - Grand Prix im. Osmana Sembène, MFF Ouidah 2008 - specjalna nagroda Jury) jest imponująca i zachęca do obejrzenia gwinejsko-francuskiej produkcji.

Tegoroczny repertuar jest bogaty i ciekawie prezentuje się również plan imprez towarzyszących, a wśród nich
spotkania z afrykańskimi (i nie tylko) twórcami filmów, co dla Polaków może być inspirującym doświadczeniem.

Jeżeli ktoś nie czuje się przekonany do tego, żeby w najbliższych kilkunastu dniach przynajmniej raz odwiedzić stołeczną Kinotekę, lub festiwalowe kina, w innych miastach, to zachęcam do zajrzenia na strony festiwalu i do zapoznania się ze szczegółami pokazów oraz do czytania recenzji, w których uważniej zostaną opisane poszczególne projekcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.