Facebook Google+ Twitter

Afrykańska ceremonia Luo: "Taniec Bliźniąt"

Każde z tysięcy plemion żyjących w Afryce ma własny język, wierzenia i tradycje. Mity i legendy niektórych z nich przedstawiał na swoich obrazach Sao Gamba.

Sao Gamba (1940-2004), kenijski malarz, rzeźbiarz i filmowiec, był pionierem kina w Afryce Wschodniej, pierwszym afrykańskim profesjonalnym twórcą filmów. Ukończył Szkołę Filmową w Łodzi, stworzył ponad 20 filmów dokumentalnych, w tym jeden pełnometrażowy dotyczący społecznej i kulturowej relacji pomiędzy Afrykańczykami a Europejczykami („Kolormask”). Namalował ponad 50 obrazów skupionych głównie na afrykańskiej kulturze i tradycji. Rzeźbił korzenie drzew. Mówił, że każdy z nich ma swojego ducha, który w procesie rzeźbienia jest uwalniany, aby mógł przemawiać o minionych czasach. „Ja tylko służę”, mówił artysta.

Sao nie tworzył, aby wykreować piękno; tworzył, aby w artystycznej formie zachować ginące dziedzictwo ludzi Afryki dla przyszłych pokoleń. Jego dzieła opierają się na mitach, legendach, tradycjach i rytuałach, obrazują legendy wielu plemion, głównie Luo, z którego malarz pochodził. Obrazy są ilustracyjne, niezwykle dynamiczne, kolorowe i pełne symboliki.

Jeden z nich nosi tytuł „Dancing of the Twin” („Taniec Bliźniąt”; Luo, Kenia). Widać na nim parę rodziców nowo narodzonych bliźniaków: kobieta i mężczyzna tańczą przed członkami klanu. Duży, czarny garnek symbolizuje ilość jedzenia, jakiej życzy sobie klan. Tradycyjna motyka (nyapur) odzwierciedla rolę kobiety Luo w społeczeństwie. Złożone dłonie wyobrażają milion rąk złączonych w modlitwie o dobrobyt klanu. Żółtko przedstawia potencjał płodny plemienia, zaś ośmioramienna gwiazda na dole obrazu przywództwo klanu. Bliźniaki czołgające się w przeciwnych kierunkach symbolizują fakt, że po narodzinach każde z nich ma swoje własne przeznaczenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chociaż tak raz zobaczyć rzeźbe i obrazy.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.