Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8740 miejsce

Afrykański ideał kobiety

Ile ludzi, tyle ideałów piękna – o tym wiem. Jednak w niektórych afrykańskich plemionach wyznaczniki kobiecego piękna są dość zaskakujące.

 / Fot. Prawa autorskie wygasły (ponad 70 lat).Kobietom w etiopskim plemieniu Mursi, wkraczającym w dorosłe życie, rozcina się dolną wargę tak, by móc umieścić w niej gliniany krążek. Z czasem zamienia się krążki na coraz większe, mogące osiągać średnicę około 35 cm. Bilans jest prosty – im większy krążek w wardze kobiety, tym bardziej atrakcyjną jest w oczach plemienia i tym więcej krów jest w stanie oddać jej rodzinie mężczyzna chcący się z nią ożenić. Co ciekawe czasem walki o wybrankę, prowadzone na kije, toczone są na śmierć i życie.

Nie wiadomo dokładnie skąd wziął się zwyczaj umieszczania glinianego krążka w wardze kobiety. Prawdopodobnie owa forma samookaleczenia, stosowana była z obawy przed łowcami niewolników, którzy porywali afrykańskie kobiety i wywozili do haremów. Według innych poglądów krążek miał odstraszać złe duchy, mogące przedostać się do wnętrza człowieka, przez usta. Jednak najbardziej rozpowszechniona jest opinia, że kobiety Mursi wyglądają właśnie tak, aby nie budzić pożądania mężczyzn z innych plemion afrykańskich.
I jeszcze ciekawostka: Mursi nie znają pocałunków - właśnie z powodu owych krążków.

By dorównać przyjętym kanonom piękna, europejskie kobiety coraz częściej decydują się na walkę ze zbędnymi kilogramami. Tymczasem w Mauretanii to właśnie otyłość jest wyznacznikiem atrakcyjności, bogactwa i prestiżu. Im kobieta grubsza, tym większym powodzeniem cieszy się wśród mężczyzn. Małe dziewczynki siłą zmuszane są do spożywania ogromnych ilości mleka, kuskusu i daktyli. Sprzeciw niejednokrotnie kończy się karą cielesną. Zamożni Maurowie tuczą swoje córki na specjalnie przygotowanych do tego celu „farmach”, na których jedynym obowiązkiem kobiety jest jedzenie. Rząd Mauretanii podjął specjalną kampanię, która akcentowała zagrożenia dla zdrowia kobiet, płynące z nadwagi, dzięki czemu zwyczaj tuczenia kobiet powoli zanika. Mentalność jednak zostaje: "Mój mąż mówi mi, że chce, abym schudła, ale ogląda się za grubymi kobietami i sądzę, że z takimi woli chodzić do łóżka" –żali się pisarka Nene Drame.

Do zaskakujących należał także zwyczaj praktykowany w niektórych plemionach afrykańskich, głównie na przestrzeni XVI- XVIII wieku. Wyznacznikiem przydatności kobiety do roli żony i matki był rozmiar i kształt blizn na jej brzuchu. Małym dziewczynkom nacinano skórę według ustalonego, estetycznego wzoru. Nacięcia przeważnie były głębokie, często posypane substancją drażniącą, żeby rana zrosła się w wyraźną bliznę. Jeżeli dziewczynka usilnie opierała się okaleczeniu, zostawiano na jej ciele niedokończony wzór. Jednak tylko ta, która dotrwała do końca zabiegu, miała szansę na pomyślne zamążpójście. Dla mężczyzn z plemienia wnioski były oczywiste: Misterna blizna=wytrzymałość na ból=brak problemów przy porodach= dobra żona i matka.

Afryka - kontynent kryjący wiele tajemnic, których Europejczycy nie są w stanie zrozumieć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

No tak ciekawe. Jednak za mało. Zdecydowanie za mało, szkoda, że nie ma działu ciekawostki w serwisie, tam ten tekst świetnie by pasował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

druga ukaże się na pewno zaraz po tym, jak zakończy się sesja

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Przyłączę się do poprzedników i zaproponuje, a może by tak potraktować ten artykuł jako część pierwszą.

Czekam na drugą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus
właśnie, więcej! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ chcialoby sie poczytac wiecej, tymbardziej, ze czyta sie dobrze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku, gdyby chcieć się w to zagłębić na tyle, na ile de facto temat wymaga, to znów narzekałbyś na przesyt treści ;-)

Beato, uważam, że zmontowałaś bardzo dobry tekst. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największe świństwa pominięte :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.