Facebook Google+ Twitter

Afrykański pomór świń dotarł do Polski. Wirus potrafi przetrwać pół roku w zamrożonym mięsie

Wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do Polski. Potwierdził to Główny Lekarz Weterynarii. Wcześniej zarażone zwierzęta wykryto na Litwie.

 / Fot. By Scott Bauer, USDA [Public domain], via Wikimedia Commons"Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w ramach programu monitorowania afrykańskiego pomoru świń, który prowadzony jest w Polsce od 2013 r., w okolicach wsi Grzybowszczyzna, gm. Szudziałowo, (woj. podlaskie) w odległości ok. 900 m od granicy z Białorusią, zidentyfikowano martwego dzika, w którego tkankach badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, wykryto materiał genetyczny wirusa afrykańskiego pomoru świń" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zgodnie z procedurami poinformowano o sprawie Komisję Europejską.

Wcześniej dwa zarażone dziki znaleźli na swoim terytorium Litwini. 29 stycznia Rosja zażądała od Unii Europejskiej certyfikacji mięsa, co oznacza w rzeczywistości zakaz importu - informuje serwis Wyborcza.pl. Rosjanie chcieliby podzielić UE według kryterium występowania choroby. Jak jednak informuje minister rolnictwa Stanisław Kalemba, unijny komisarz ds. zdrowia wyklucza tego typu podział.

"Miało to miejsce na granicy z Białorusią. Od dłuższego czasu odnotowaliśmy przypadki afrykańskiego pomoru świń na Białorusi, później stwierdzono kilka takich przypadków na Litwie" - mówił z kolei premier Donald Tusk.

Afrykański pomór świń (znany jako ASF od angielskiego: African swine fever) to choroba posocznicowa występująca głównie w Afryce i charakteryzująca się wybroczynami. Wirus może przetrwać pół roku w zamrożonym mięsie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.