Facebook Google+ Twitter

Afrykę niszczy katastrofalna klęska głodu

Najdłuższa od 60 lat susza wyniszcza głównie Somalię, w której od lat trwa wojna domowa. 10 milionów osób szuka ratunku w krajach sąsiednich. Mimo wszystko, ONZ na razie nie mówi oficjalnie o klęsce głodu.

Katastrofalna susza dotknęła Wschodnią Afrykę (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drought.jpg) / Fot. Tomas Castelazo, CC 3.0Klęska głodu, która obecnie sieje spustoszenie w Somalii, Kenii, Etiopii, Dżibuti, Erytrei, Republice Południowego Sudanu, Ugandy oraz Tanzanii miała swój początek w marcu br. W tym rejonie świata, zwanym także "rogiem Afryki", od dwóch lat deszcz praktycznie nie pada, co jest spowodowane pogodą panującą na Pacyfiku.

Wielu ekspertów uważa, że ogrom kataklizmu, jaki wyrządziła susza jest najgorszy od 60 lat. Nie da się tego jednak dokładnie sprawdzić ponieważ nie prowadzono wówczas tak dokładnych statystyk na ten temat jak dziś.

Najgorsza sytuacja panuje w Somalii, z której każdego dnia ucieka kilkadziesiąt tysięcy osób do prowizorycznych i przepełnionych obozów dla uchodźców. Do jednego z nich trafił Ben Brown, dziennikarz telewizji BBC. "W całym rozległym terenie obozu Dadaab (Kenia, około 50 km kwadratowych) jest kilka cmentarzy - dużych i małych, gdzie chowani są chronicznie niedożywieni uchodźcy somalijscy (...) Zazwyczaj groby są strasznie małe: śmiertelność niemowląt w tym obozie wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy (...)

Najbardziej niedożywione i odwodnione w obozie są dzieci. Tragiczną ironią jest to, że niektóre z nich umierają w ciągu jednego dnia od przybycia do obozu" - relacjonuje brytyjski żurnalista. Choć z powodu klęski głodu ciepią zarówno mężczyźni jak i kobiety, to właśnie gehenna najmłodszych jest największym dramatem.

 / Fot. PAP/EPAStatystyki są nieubłagane - prawie 80 proc. nowo przybyłych do obozów to kobiety i dzieci. Długą i niebezpieczną drogę pokonują zazwyczaj pieszo, co wyniszcza ich organizmy. Wędrówka zajmuje im od kilku dni do nawet tygodni. Często przynoszą ze sobą dobytek życia, jakim są żywe zwierzęta, głównie kury i bydło.

Jakakolwiek próba handlowania nimi i tak nie odniesie skutku, bo one również szybko padają z powodu bardzo wysokiej temperatury (nawet 50 stopni Celsjusza) oraz braku wody i pożywienia. Samo dotarcie do obozu jest już sporym sukcesem, ponieważ na uchodźców napadają gangi, które gwałcą kobiety i kradną wszelki dobytek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wymienione w artykule kraje są dotknięte panującą obecnie w Afryce Wschodniej klęską głodu. Określenie "rogu Afryki" jest używane w tym kontekście przez media na całym świecie, ponieważ w Somalii jest najgorsza sytuacja humanitarna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata Wąs
  • Agata Wąs
  • 14.07.2011 12:22

Skąd więc wzięła się Kenia, Republka Południowego Sudanu, Uganda oraz Tanzania????
Trochę głupi błąd, ale jako, że na samym początku artykułu, może bardzo źle świadczyć o jego pozostałej zawartości... Nie można pisać byle czego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata Wąs
  • Agata Wąs
  • 14.07.2011 12:19

Autor chyba nawet na wikipedię nie zajrzał i wypisuje bzdury niestety.

Półwysep Somalijski, zwany także Rogiem Afryki − półwysep o powierzchni wynoszącej ok. 750 000 km² (piąty pod względem powierzchni półwysep na świecie), położony we wschodniej Afryce, między Zatoką Adeńską a Oceanem Indyjskim. Na półwyspie położone jest terytorium Somalii oraz częściowo Etiopii.

Termin "Róg Afryki" jest czasami używany odnośnie znacznie większego obszaru, obejmującego swym zasięgiem terytoria państw Erytrei, Dżibuti, Etiopii oraz Somalii. Tak definiowany, liczy ok. 2 mln km² powierzchni i prawie 90 mln mieszkańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
róg Afryki
  • róg Afryki
  • 14.07.2011 10:36

Róg Afryki? Somalia, Kenia, Etiopia, Dżibuti, Erytrea, Republika Południowego Sudanu, Uganda oraz Tanzania? Autorowi coś się chyba kompletnie pomieszła geografia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 14.07.2011 00:19

A niektórym Polakom wydaje się, że to u nas jest katastrofa, głód i totalna klęska...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.