Facebook Google+ Twitter

Agata Mróz będzie świętą?

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-11-12 12:40

Ks. Andrzej Scąber, główny specjalista ds. kanonizacji archidiecezji krakowskiej, uważa, że kuria mogłaby rozpocząć proces zmierzający do ogłoszenia świętą zmarłej dwa lata temu tarnowskiej siatkarki.

Jaka jest recepta na to, by zostać świętym?
- Potoczny pogląd jest taki, że świętość to czynienie jakichś nadzwyczajnych rzeczy, a to tylko nadzwyczajne przeżywanie codzienności. Realizacja misji życiowej z całkowitym oddaniem się zadaniu, które przed nami postawił Bóg.

I postulator jest taką osobą, która tropi i udowadnia, że dany kandydat na ołtarze bez reszty poświęcał się takiemu zadaniu?
- Postulator działa jak dobry adwokat. Reprezentuje daną osobę przed trybunałem kościelnym i ma za wszelką cenę udowodnić, że nie ma przeszkód, aby ogłosić ją świętą.

A zdarza się zataić jakieś niewygodne epizody z życiorysu przyszłego świętego?
- To by nie miało sensu, bo gdyby promotor sprawiedliwości, zwany również adwokatem diabła, to odkrył, moglibyśmy zapomnieć o beatyfikacji czy kanonizacji danej osoby.

Dlaczego mamy tak wielu świętych, którzy za życia byli duchownymi, a tak mało osób świeckich?
- No, nie wiem czy tak mało, ale ma pan rację. Osoba duchowna żyje w jakimś zgromadzeniu. Współbracia ją znają i sami troszczą się o to, aby zebrać świadectwa, które pozwolą ją wynieść na ołtarze.

Czyli zwykli ludzie mają małe szanse na wyniesienie na ołtarze?
- Wszystko zależy od determinacji środowiska, w którym żyli. Na przykład ta wspaniała siatkarka Agata Mróz... Czytałem wiele świadectw ludzi, którzy twierdzili, że była niezwykła, zawsze wyciągała pomocną dłoń do innych. Mimo choroby zdecydowała się urodzić dziecko. Była dobrym człowiekiem. Gdyby ludzie, którzy ją znali, zaczęli działać w kierunku ogłoszenia ją świętą, to proces by się rozpoczął. Choć czasami potrzeba wielu lat, aby doprowadzić go do końca.

No i potrzebny byłby cud za wstawiennictwem Agaty.
- To jeden z warunków wyniesienia kogoś na ołtarze. Zazwyczaj jest to świadectwo osoby,
która została uzdrowiona, bo prosiła o wstawiennictwo przyszłego świętego

Czytaj więcej: www.tarnow.naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kazek piszczek
  • kazek piszczek
  • 13.11.2010 10:47

Coż to jest życie jest drogą do wieczności na tej krotkiej drodze osiągnela sukces sportowy a nade wszystko zwycięstwo gdy trzeba było Śp.Agata zaufała Bogu urodziła dziecko mimo zagrożenia życia pokazując jaką ogromną wartością jest zycie dziecka poczętego dodając blasku nadzieii dla życia poczętego pokonała zło wybierając dobro ,nic dziwnego ze dzis sledząc ine wydarzenia widać jak na dłoni że Ś.P Agata była świętą i powina być wzorem dla każdego z nas

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Dlaczego mamy tak wielu świętych, którzy za życia byli duchownymi, a tak mało osób świeckich?

Bo to takie towarzystwo wzajemnej adoracji? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.11.2010 13:47

Większość kobiet na jej miejscu postąpiłaby tak samo. Ale nie każda nazywa Agata Mróz, i nie o każdej pisano w gazetach oraz mówiono w programach telewizyjnych.

To przykre, że kościół katolicki potrafi zmazać poprzez jeden gest całe życie świeckiej osoby, która ma zostać świętą, jej poglądy, zachowanie. Wystarczy spojrzeć w życiorysy obecnych świętych katolickich. Kościół nadal stosuje jak wdać tę samą metodę - nie liczy się życie, liczy się gest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.