Facebook Google+ Twitter

Agenci przyszli do księdza Zaleskiego

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-07 07:18

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski tydzień temu wysłał listy do 15 kapłanów zarejestrowanych jako tajni współpracownicy SB. Do wczoraj skontaktowało się z nim 3 duchownych z archidiecezji krakowskiej.

- Żaden nie przyznał się do współpracy, ale ja wcale tego nie oczekiwałem. Zachęciłem ich, aby sami odpowiedzieli na pytanie, dlaczego bezpieka zarejestrowała ich jako agentów. Być może oni swoich kontaktów z SB nie uważali za współpracę - tłumaczy ks. Isakowicz-Zaleski.

Duchowny liczy, że skontaktują się z nim kolejni księża zarejestrowani jako TW. Ma nadzieję, że do współpracy się przyznają, a jeśli nie, wyjaśnią, jaka była ich rola. Otrzymane listy i informacje o braku odpowiedzi zamierza opublikować w raporcie, który ma oddać do druku do końca września. Na odpowiedzi czeka do 31 sierpnia.

- Wiem, że tym kapłanom jest ciężko. Radziłem im, by próbowali porozmawiać z kardynałem Dziwiszem. On otrzymał kopie listów i wie, którzy z księży powinni na nie odpowiedzieć - podkreśla ks. Isakowicz-Zaleski. Zawiadomienie księży, którzy występują w materiałach SB, było bardzo istotne dla kard. Dziwisza, gdy w czerwcu zgodził się, by ksiądz Isakowicz-Zaleski kontynuował badania nad działaniami bezpieki wobec duchownych archidiecezji krakowskiej. Z grupy 15 duchownychagentów 12 nadal pracuje w archidiecezji krakowskiej, jeden przebywa w USA, a dwóch w Rzymie. Zaledwie 2 lub 3 nie pobierało od SB żadnego wynagrodzenia.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.