Facebook Google+ Twitter

Agent Tomek - dyżurny wróg publiczny nr 1

Agent Tomek opanował świat mediów i sal sądowych. Zawsze występuje w trzeciej osobie, będąc przedmiotem artykułów, fotoreportaży, wyjaśnień i zeznań.

Dziennikarze prześcigają się w opisach ekscesów i wyczynów agenta, zawsze przypisując mu rolę czarnego charakteru. Wtórują im panie oskarżane o korupcję, które znalazły sobie wygodną linię obrony, obarczając agenta Tomka całą odpowiedzialnością, za czyny, które im się zarzuca.
Pasuje to jak ulał do medialnego klimatu wobec osoby agenta i całego Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Bezspornym jest, że działania tego ostatniego bardzo często miały podteksty polityczne, szczególnie, gdy szef biura publicznie wskazywał na jaką partię należy głosować. Dziwnym trafem, działania operacyjne biura koncentrowały się na członkach i zwolennikach partii konkurującej z partią PiS, z którą ów szef CBA się utożsamiał. Natomiast
skrzętnie omijano śmierdzące sprawy dotyczące ludzi z jego partii.

Tajni agenci


Jeżeli jednak odstawiamy w kąt polityczne dywagacje i przyjrzymy się charakterowi CBA, to
musimy zaakceptować fakt, że tego typu instytucja śledcza musi mieć specyficzne metody działań operacyjnych, w których bardzo ważną rolę pełnią tajni agenci. Mają oni za cel przeniknięcie do określonych środowisk i siłą rzeczy muszą przyjmować różne maski oraz stwarzać wrażenie posiadania określonego statusu majątkowego. Nie można od nich oczekiwać szczerości, gdyż fałsz wpisany jest w charakter ich pracy. Nie jestem fanem metod stosowanych przez takich agentów, ale takie jest życie. Wystarczy pooglądać nieco amerykańskich filmów sensacyjnych, by poznać bliżej charakter takich działań. Bazą do scenariuszy takich filmów są czasami autentyczne wydarzenia.

Dlatego też, medialna histeria wokół agenta Tomka mnie nie bawi, a zastanawia – wycieranie brudów jego osobą. Okazuje się bowiem, że to on jest głównym winowajcą dwóch spraw korupcyjnych związanych z paniami Beatą S. i Weroniką M-P. Obie panie chciałyby widzieć w nim głównego sprawcę przestępstwa, o jakie są oskarżane. Media dosyć szybko i
bezkrytycznie przyjmują ich tok tłumaczeń, szeroko go rozpowszechniając.

Sedno


Tymczasem, w ferworze kwiecistych wyjaśnień, gubi się podstawowy wątek tych spraw.
Z relacji wynika, że obie panie wzięły pieniądze. Fakt, że wzięły je od agenta nie zmienia kwalifikacji czynu. Ich tłumaczenia też mnie na razie nie przekonały. Myślę, że linia obrony obu pań jest konsultowana z adwokatami i być może będzie skuteczna. Broń Boże, nie przesądzam ich winy.

Pamiętajmy, że prowokacja jest dopuszczalna i stosowana przez służby policyjne i śledcze wielu krajów. Dwa dni temu media doniosły o aresztowaniu naukowca z NASA, który chciał sprzedać tajne informacje wywiadowi Izraela. Sęk w tym, że domniemanymi agentami Mossadu, okazali się agenci FBI a naukowcowi grozi teraz dożywocie.

Cieszyłbym się, gdyby po rzetelnym śledztwie okazało się, że w omawianych przypadkach faktycznie korupcji nie było. Ale o tym muszą zdecydować organy do tego powołane, a nie media. Kreowanie agenta Tomka na źródło wszelkiego zła i uniwersalne alibi nie przybliża nas ani milimetr do rzetelnego wyjaśnienia spraw, w których występował. A za chwile może się jeszcze okazać, że to agent Tomek stał za sprawą znanego aktora Tomasza S., który kierował autem po pijanemu i uciekł z miejsca zdarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

Drodzy Panowie;
Jarku - sądzę, że to nie cienka granica tylko cienka czerwona linia. Uważam, że każdy z nas w okreslonych okolicznościach jest zdolny do popełnienia czynów na plus i na minus. Tylko tu jest kwestia czy służby w typie CBA mają pełnić rolę diabła-kusiciela? Ja uważam, że nie. Moje przestępstwo ma wynikać z mojej decyzji a nie usilnego namawiania mnie a nawet molestowania do jego popełnienia.
Thadee - nie osądzaj po okładce. Znasz osobę czy jej obraz medialny? Jeśli osobiście i to nie po jednorazowym kontakcie to przepraszam. Ale jeśli to tylko - Twoja opinia - wypadkowa mediów, zdjęć ect to czy warto mieć opinię?

Komentarz został ukrytyrozwiń

no dokładnie -bo taką rolę w rzeczywistości powinien rząd pełnić - administrowania i sprawowania kontroli nad majątkiem i budżetem państwa - i basta / ale co wówczas można by było ukraść , wykombinować i zdobyć ciepłą posadkę jak wszystko by było poukładane / polityka była by nie ciekawa i mało intratna - była by służbą i tyle

Komentarz został ukrytyrozwiń

i wowczas politykom i centralnym urzędasom nie pozostanie nic innego, jak wziąść sie do jakiejś uczciwej roboty...Oby !

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak Wojciechu - koło ruszyło i się już go nie zatrzyma - trzeba sprywatyzować jak najszybciej co się da - szczegónie mało rentownego , zreformowąć co sie da i ile się da za wszelką cenę , sprzedać ziemie rolnikom ok 40 -50 mld zł do budżetu i ziemia pozostaje w polskich rękach , trzeba sprzedać mienie PKP a mają go full nie wiem po co , trzeba sprzedać mienie wojskowe nie uzyteczne dla wojska po co nam tyle róznego rodzaju agencji państwowych , sprzedać co się da ludziom , przkazać gminom i rozwiązać dziesiątki nikomu nie potrzebnych agencji nieruchomości rolnej , wojskowej , kolejowej itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

a na Wiejskiej az kipi...
A wracajac do lokalnych spraw.Mialem okazje przygladac sie jak to "nowi-gniewni" chcieli czyscic stajnie Augiasza.Z jakimz to zaanagażowaniem rozprawiali o starych układach i potrzebie ich rozwalenia. Po dwoch latach radzili sobie nie gorzej od starych wyjadaczy, ale niestety nie w procesie poprawiania , ale załatwiania swoich prywatnych spraw np. wykupie mieszkan w atrakcyjnych miejscach za psi grosz.Wladza demoralizuje, niestety...
Dlatego, chociaz miałem propozycje, omijałem politykę szerokim łukiem. Z roku na rok maleje wpływ polityki na gospodarkę. Nawet najwięksi polityczni partacze nie zdołali zepsuc gospodarki (przyklad lata 2005-2007) I chociaz wciąż największa bronia politykow jest fiskalizm to jestem optymista....Musi byc lepiej..

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to jest dobry pomysł - jak coś ciekawego wyczytasz - zacytuj - ku pokrzepienia serc

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.10.2009 15:22

Jarosławie trochę uprościłeś "kto się nie połasi na kasę ?" są ludzie, że potrafią odmówić i jestem pewien, że więcej jak 10%. Przecież tam proponowano pieniądze za przestępstwo. Ale nie mnie to oceniać, idę czytać wiersze.
Ewo ja też bym taką Panią pozostawił, nawet bez 20-parolatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak Ewo - jest tylko jedna kwestia w tym temacie
czy działania CBA mają polegać na "namawianiu poprzez propozycje finansowe do przestępstwa" jak tą drogą pujdziemy do 90% obywateli jest w naszym kraju zagrożona - a CBA ma robote do końca życia i jeden dzień dłużej
kto się nie połasi na kasę ? każdy chce zarobić tym bardziej jak mu ją ktoś proponuje i to na ŚIŁĘ !!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że powinno się rozdzielić agenta Tomka od sposobu wykorzystywania prowokacji w pracy CBA. Obejrzałam ostatni program Teraz My, przeczytałam artykuły w gazetach prawo- i lewo- patrzących i moja opinia na temat pracy pana Tomka jest jak najlepsza. Świetnie działający, z dużym talentem agent a do tego świetnie zakonspirowany (że też nigdy nie napatoczył się na kumpla z wojska lub koleżankę ze szkoły jak to zwykle bywa, nawet w filmach). Co do prowokacji to oczywiście jest to standardowo przyjęty sposób pracy służb specjalnych innych krajów tylko czy aby na pewno wygląda to tak jak u nas? Mam wrażenie, że CBA "zmuszało" a delikatniej "gorąco namawiało" do popełnienia przestępstwa a nie łapało "na gorącym uczynku". To moja opinia i każdy ma prawo się z nią nie zgodzić. Ale proszę pozwolić mi zachować prawo do jej posiadania. Jednocześnie pragnę zauważyć, że pani Weronika Marczuk-Pazura nikomu rogów nie przyprawiała bo mąż zostawił ją do dwudziestoparolatki... i to stosunkowo jak na medialne podejście do czasu "dawno temu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarku, podpisuję się pod wszystkim, co tu napisałeś. To, co się dzieje w samorządach lokalnych kojarzy się z "Karierą Nikodema Dyzmy"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.